Dini Soru / Sorular / Stresi yenmek için dinimizce ne yapabilirim ?

Stresi yenmek için dinimizce ne yapabilirim ?

Sponsorlu Bağlantılar

Stresi yenmek için dinimizce ne yapabilirim ?

Soru

Merhaba hocam bugünlerde ruhsal olarak çok zayıfım. Depresyona mı girdim bilmiyorum belkide gireceğim. Acaba dinimiz bu gibi durumlardan kurtulup ferahlamak için ne tavsiye eder anlatır mısınız ?

Cevap

Merhaba kardeşim. Dinimizin reçetesini sunmadığı hiç bir ruhsal hastalık veya stres yada depresyon gibi durumlar yoktur mutlaka bunun bir nedeni veya bir çözüm yolu vardır. Dünyevi sebepleri kendiniz bilmeniz gerekir. Mesela iş ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklanabilir. Ayrıca herhangi bir hastalıktan da olabilir. Öncelikle bunları hayatınızda araştırmalı ve bu konuda iyice emin olmalısınız. Gerekirse mutlaka bir doktora başvurmalı ve yardım talep etmelisiniz. Bundan sonra dinimizin sıkıntı ve stresin nedenlerine ve sunduğu çözüm yollarına bakabilirsiniz. Genellikle iman zayıflığından veya ibadetleri ihmal etmekten kaynaklanmaktadır. Eğer var ise bu konudaki eksikliklerinizi gidermelisiniz ve helal ile harama riayet etmelisiniz bu en güzel tedavi yolu olur. Daha sonra size sunacağımız şu dualardan seçerek istediğinizi sık sık okuyun. İnşaallah en kısa zamanda bu sıkıntıları aşar ve kendinizi toparlarsınız.

Stres için en güzel dualar:

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

“Her gün sabah akşam yedi kere, “Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim” okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.

“La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır. “

Bir sıkıntıya düşünce, “Bismillâhirahmanirrahim velâ havle velâ kuvvete illa billâhil aliyyil azim” diyeni Allahü teâlâ, sıkıntı ve belalardan muhafaza eder.

“Rızka kavuşan çok Elhamdülillah desin. Rızkı azalan çok istiğfar etsin. Üzülüp sıkılan, la havle vela kuvvete illa billah desin”.

“Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.”

“Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” deyiniz”

“Yasin okuyanın sıkıntısı gider.”

“La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in diyen sıkıntıdan kurtulur.”

“Cuma namazından sonra, İhlâs, Felak ve Nas’ı yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur.”

“La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin” diyen, uğradığı beladan kurtulur.”

“Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim”.

“Sıkıntıya düşen 7 defa Allah, Allahü Rabbi, lâ üşrikü bihi şey’a desin”

“Sıkıntı için, “Allah, Allah Rabbünâ lâ şerikeleh” deyin”

“Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir.”

“Bismillâhirrahmânirrahim ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azim okumak, sinir hastalığına ve bütün sıkıntılara iyi gelir. “

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.