Dini Soru / Sorular / Sünnet olayı

Sünnet olayı

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnet olayı

Soru

Merhaba, muslumanin illahaki sunnet olmasi ile ilgili, zaman neden ve nasil olacagi hususunda bilgi verebilirmisiniz? mesela sunnetsiz biri musluman olabilirmi veya cocuk buyuyunce kendisi karar versin denilebilirmi? veya babasi musluman olsun diye sunnet olmasini istiyor anne ise yahudilerde zaten sunnet oluyor deyip razi olmasi normalmidir?
tesekkur ederim.

Cevap

Merhaba. Sünnet olmak islamın bir şiarı yani alametidir ama sünnet olmamış bir insan elbette müslüman sayılır. Çocuk büyüsün ve sonra kendisi karar versin demek son derece yanlıştır. Bölgelere göre değişmekle birlikte ergenlik yaşına gelmeden bir erkek çocuk sünnet edilmelidir. Çocuğun sünnet edilmesinden baba ve annesi sorumludur.

Sünnetin dini hükmü ise mezhepler arasında şöyledir:

Hz. Peygamber (asm), “Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir.” (Ahmed b. Hanbel, V, 75; Ebu Davud Edeb, 167; el-Fethu’r-Rabbânî, XVII, 1312) buyurur. Bu sünnet, Ebu Hanife ve İmam Malik’e göre mutlak sünnet, Ahmed b. Hanbel’e göre erkeğe vacib, hanımlar için sünnettir. Şafiî erkek ve kadın arasında vucûb bakımdan bir fark görmemiştir (el-Fethu’r-Rabbanî, XVII, 1312). Çoğunluğu Hanefi olan Türklerde kadınlar sünnet edilmezler. Ebu’s-Suud Efendi kendisine yöneltilen; “Diyar-ı Arap’da avratları sünnet ederler. Bu fiil sünnet midir?” sorusuna “el-Cevap: Müstehaptır” şeklinde cevap vermiştir (M. Ertuğrul Düzdağ, Şerhul-İslam Ebu’s-Suud Efendi Fetvaları, İstanbul 1972, s. 35).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.