Dini Soru / Sorular / Süt kardeşin kardeşiyle evlenilir mi

Süt kardeşin kardeşiyle evlenilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Süt kardeşin kardeşiyle evlenilir mi

Soru

Selamun aleyküm. Benim dayımın kızı annemin sütünü emmis. Fakat ben onun annesinin sütünü emmedim. Böyle bir durumda benim anemin sütünü emen dayımın kızının kız kardeşi ile evlenmem doğru mu?

Cevap

Aleykum selam kardeşim.

– Süt emenin nefsi süt emzirenin nesline haramdır. Süt akrabalığı gerçekleşmesi halinde süt emen, sütanne veya babasıyla; bunların nesep veya sütten olan çocuk ve torunlarıyla, anne ve babaları ile dede ve nineleriyle; ayrıca bunların nesep veya sütkardeşleri ile evlenemez. Bu evlenme engeli sürekli olup, hiçbir zaman birbirleriyle evlenmeleri mümkün değildir. Dolayısıyla siz süt emen iseniz sütkardeşinizin kardeşi yani sütannenizin çocuğu ile evlenemezsiniz. ; Çünkü siz o ailenin bir neferi olmuş olursunuz.

– Süt emen çocuğun nesepten kardeşleri ile, süt emziren kadının nesepten çocukları arasında bir evlenme engeli yoktur . Çünkü onlar aynı kadından süt emmedikleri için, fizik ve biyolojik yapılarında ortak cüz söz konusu değildir. Bu sebeple siz süt emen çocuk değilseniz sizin annenizden süt emilmiş ise annenizi emen sütkardeşinizin kardeşi ile evlenebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Slm alykum bn halamin oğluyla evlenmek istesem ewlene bilirmiyim ama halamin oğluyla benim ablam süt kardes ablam halamdan süt emmis ama cvbnizi bekliyorum

    • Aleykum selam. Halanın oğlu ile olan bu haramlık ablanla ilgilidir ve seninle ilgili değildir. Halanın oğlu annenden emmiş olsaydı o zaman faklı olurdu. Ama senin ablanın halandan süt emmesi sadece ablanı ve halanın çocuklarını bağlar. Sen evlenebilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.