Dini Soru / Sorular / Tağut ne demektir

Tağut ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar

Tağut ne demektir

Soru

Selamun Aleyküm,

Aklıma takılan ciddi bir husus var. Bu konuda size danışıp Kuran-I Kerim ışığında sizinde yorumlamanızı istiyorum. Öğrenmek istediğim şey, birçok ayette geçen tağut kelimesi…
İnternette bir çok kaynakta bu kelime ile birçok açıklama var. Hangisi doğru hangisi yanlış artık karar veremiyorum. Hatta bu kelimeye dayanak göstererek toplum içinde ülkeye, devlete bir düşmanlık oluşmakta ve hatta devletin kanunlarına uyanlara kafir veya münafık diyecek kadar ileri gitmekteler. Ülkemizin yönetimi, tbmm gibi kurumlar tağut olduğunu ve buna uyanların tam iman etmiş olamadığını söylüyorlar.
Bende sizlere bu konuyla ilgili danışıp sizinde düşüncelerinizi almak istiyorum. Tağut kelimesi gerçekten bu insanların düşüncelerinemi yansıtıyor. Eğer gerçekten öyleyse ozaman ülkemizde yaşayanların vay haline. ! Çoğumuz tam anlamıyla iman etmiş olmuyor. ! Fakat bu farklı bir durum isede bu insanlar fitne-fesat sokup anarşistlik yaptıkları durumunu ortaya koyuyor. Tıpkı rabbimizin Bakara-11 de söylediği gibi..
Sizden de düşüncelerinizi bekliyorum.

Cevap

Aleykum selam değerli kardeşim. Öncelikle sorunuzun cevabının özeti şudur; mevcut beşeri sistemleri Allah’ın dininin yerine koyan kimseler için durum elbette çok tehlikelidir ve bu manada kabul edenler için doğrudur. Bunun aksine mevcut yapıyı, şerrinden emin olmak veya hakka giderken geçilecek bir köprü olarak görmek ise o şekilde yorumlanmamalıdır. Niyetlerin önemli tutulduğu dinimiz var; herkes niyetine göre değerlendirilecektir.

Tuğyan kelimesi ne anlama gelir?
“Tuğyan” (azgınlık) kökünden mübalâğa kipiyle bir cins ismidir ki, aslı “ceberût = zorbalık” gibi “tağavut” olup, yer değiştirmekle “tavagut” yapılarak “vâv”, “elif”e çevrilmiştir; tekile, çoğula, erkeğe, dişiye söylenir. Tuğyanın (azgınlığın) kendisi kesilmiş, isyankâr, azgın, azman, azıtgan demek gibidir.

İbnü Cerîr et-Taberî’nin tağutu tarifi:
Allah’a karşı isyankâr olup zorla, zorlama ile veya gönül rızasıyla kendisine tapınılıp mabud tutulan, gerek insan, gerek şeytan, gerek put, gerek dikili taş ve gerekse diğer herhangi bir şey demektir.

Tağut kelimesi kuranı kerimde iki yerde geçer:
Bakara suresinin 256. ayetinde, tâğut Allah’ın dışında, kendisine adeta Allah gibi bağlanılan varlıklar olarak tanımlanmaktadır. “Dinde zorlama yoktur. Artık doğruluk {rüşd} sapıklıktan iyice ayrışmıştır. O halde kim tâğutu reddedip Allah’a iman ederse, kopmayan sağlam bir kulpa yapışmış demektir. Allah işiten ve bilendir.” {2/Bakara, 256}.

Kuranı kerimde tağut nasıl geçmektedir?
– Kur’an, şahıs belirtmeden genel anlamda, tuğyan ederek, dünya hayatını ahirete tercih eden herkesin sonuçta varacağı yerin cehennem ateşinden başka bir şey olmadığını belirtir. {79/Naziat, 37}.
– Ahirette cehennem ile cezalandırılan insanlar, orada birbirlerine düşerler. Öncülere uymuş olan {sürü takımı}, tâbî oldukları kişileri suçlamaya başlarlar. Fakat öncüler, suçlamaları kabul etmezler ve şöyle derler: “Hayır! Siz zaten iman eden kimseler değildiniz! Bizim sizi zorlayacak bir gücümüz yoktu. Bilakis siz, tuğyan eden bir kavim idiniz!” {37/Saffat, 29-30}.
– Firavun’a ilişkin “o azdı” derken ve dünya hayatını ahirete tercih ederek azanlardan bahsederken kullanılan tağâ fiilinin türevi ile, mü’minlere hitaben, “size rızık olarak verdiklerimizin temiz/helal olanlarından yiyin, bu hususta azıp taşkınlık/nankörlük etmeyin” {20/Tâhâ, 81} uyarısında kullanılan kelime, aynı türevdir. Demek ki, Allah’ın yarattığı helal rızıkların ötesinde rızık aramak veyahut da, Allah’a nankörlük etmek tuğyandır ve Firavun’un tuğyanı ile özde aynıdır.
– Tuğyan, isyan etmede haddi aşmak demektir. Yahudiler’in “Allah’ın eli bağlıdır” demek ve benzeri kâfirliklerini {5/Maide, 64} ve hem Yahudiler’in hem de Hristiyanlar’ın kendi kitaplarını hakkıyla uygulamadıklarını {5/Maide, 68} hatırlatan Kur’an, onların bu sapkınlıklarını ‘tuğyan ve küfür’ olarak nitelendirir. – Bu iki ayette, sözünü ettiğimiz iki mesele dile getirildikten sonra şöyle denmektedir: “…Yemin olsun ki, sana Rabbinden indirilen, onlardan çoğunun azgınlığını {tuğyan} ve küfrünü artırır.” Çünkü Kur’an, ehli kitabın açıklarını ele veriyor, onların ihanetini ortaya çıkartıyordu. Böylece suçlu pozisyonuna düşüyorlar ve tuğyan ediyorlardı. Kur’an’a olan kinleri ve taşkınlıkları bundandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.