Dini Soru / Sorular / Tarih hakkında konuşmak doğru mudur

Tarih hakkında konuşmak doğru mudur

Sponsorlu Bağlantılar

Tarih hakkında konuşmak doğru mudur

Soru

Tarihte neler yaşandı pek bilemiyoruz tarihçiler ne yazdıysa onları okuyarak bilgi sahibi oluyoruz yani ne kadar doğru tartışılır bu bilgiler hakkında tartışmak tarihi konuşmak doğru mudur? Bilmeden olmayan bir şeyi oldu dersem veya bir olayı yanlış yorumlayıp failleri hakkında konuşursak vebal almış olur muyuz?

Cevap

Tarih geçmiş olaylardandır ve onun hakkında konuşulması yasak değildir. Aksine tarih bilinmezse ne dinimiz hakkında nede bir çok ibretli olaylar hakkında bilgi sahibi olamayız. Geçmişinden ders alan milletler ilerleyebilir ve gelişebilirler. Geçmişini iyi veya kötü olsun unutan milletler kaybetmeye mahkumdurlar. Tarihi olaylar hakkında sayısız kaynak ve eserler vardır. Bizim yapmamız gereken bu kaynaklar arasında en güvenilir olarak bilinenleri tercih etmek olmalıdır. Konuştuğumuz olayların failleri hakkında olumsuz ve su-i zanla konuşmamak ve ancak bir delil var ise konuşmak gerekir. Bunun dışında tarih konusunu okumak araştırmak ve bilgi sahibi olmak önemlidir. Kuranı kerimin kendisi bizlere tarihten bahsetmiş ve geçmiş ümmetlerden ders almamızı emretmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.