Dini Soru / Ana kategori / Temizlik ile ilgili vesvese

Temizlik ile ilgili vesvese

Sponsorlu Bağlantılar

Soru

Selamün aleyküm hocam.

Çamaşır makinede kıyafetlerimi yikiyorum. Yikerken çok az çamaşır suyu kulluaniyorum gerçekten çok az ve sabun tamamen gitmesinden tam emin olmak için iki defa makineyi çalıştırıyorum yani toplam 1 saat 30 dakika yikiyor ama yinede elbise çıkarınca sanki halen azıcık sabun yada toz var, bu necismidir yani sabun tamamen gitmezse elbise temiz sayılmaz mi?
Muzlukta cikarip yikamak da zor çünkü çok kıyafet var. Direk elbiseleri kurutmaya koydum ama doğru mi yaptım bilmiyorum inşallah her tarafa necis dağıtmadim?

Birde kanlı elbiseyi başka elbise ile beraber yıkanınca necis mi olur?

Birde necaset li kıyafetler çamaşır sepetine koyuyorum fakat bazen ertesi gün Kocam banyo yapdiktan sonra nemlilik/ biraz islak olan( su damliya çak kader ıslaklik değil tabi) havluyu çamaşır sepetine bırakıyor o nemli/ biraz islak olan havlu necis elbiselere değdi diye elimle elbiseleri makineye koyduktan sonra ellerim yikiyorum ve evin yerini yani elbisenin rengini ayırmak için yere döküyorum ve bu durumda yer pis oldu düşüncesiyle yeri yikiyorun islak bezle? ( bunların yapmam şart mı, pis midir değil midir? Ellerimi yıkamam şart mı? )
Sepeti geri elbiseler kurutunca bırakmiyorum önce sepeti yikiyorum daha önce içimde pis elbise felan durduğu için içinde daha sonra kullaniyorum. Bunlar benim hayatımı mafya etti? Şart mı bunları yapmam
Saygılar hocam

Cevap

Aleykum selam. Çamaşır makinesinde 1.30 dakika yıkanan bir elbisede artık necaset kalmaz. Geriye kalan sabun ve toz izi necis değildir.

Kanlı veya diğer şeylerle necis olmuş bir elbise çamaşır makinesinde yıkanınca diğer çamaşırları necis etmez. Çünkü hepsi temizlenmiş olur.

Nem ile başka bir elbiseye necaset geçmez. Sen boşu boşuna vesvese yapıyorsun ve yanlış yapıyorsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Sorularla islamiyet sitesi güvenilir mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kuran’da neden biz yazar

Sponsorlu Bağlantılar Soru Selamun Aleyküm. Kuran da neden ben yerine biz geciyor bu konuyla ilgili …

Eşimin parası haram mı

Sponsorlu Bağlantılar Soru Merhaba iyi günler. Eşimle tartıştık ben ona senin paranın geçtiği hiçbirşeyi istemiyorum …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.