Dini Soru / Sorular / Temizlikle ilgili ayet mealleri

Temizlikle ilgili ayet mealleri

Sponsorlu Bağlantılar

Temizlikle ilgili ayet mealleri

Soru

Selamun aleykum hocam. 5 tane ayet temizlikle ilgili verebilir misiniz? Kuranı kerimden temizlik hakkında bilgi veren beş ayeti meali istiyorum.

Cevap

Aleykum selam. İslam temizliği bir çok ibadet için şart koşmuştur. Allah temiz olanları ve temizlenenleri sevdiği bizlere bildirilmiştir. Temizlik ile ilgili bazı ayetleri açıklayalım.

Temizlik ile ilgili 5 ayet:

1- “Şübhe yok ki, Allah, tevbe edenleri de, (maddi – mânevi kirlerden) temizlenenleri de sever.” (el-Bakare, 222).

2- “(Bu abdest ve teyemmüm emriyle) Allah sizin için güçlük dilemez, fakat sizi tertemiz etmek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister. Tâ ki şükredesiniz.” (el-Mâide, 6).

3- “Allah, üzerinize gökten yağmur indiriyor; onunla sizi pisliklerden temizlesin, diye.” (el-Enfâl, 11).

4- “Elbiseni temizle. (74/4)

5- “Hani kendisinden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu. Sizi kendisiyle tertemiz kılmak sizden şeytanın pisliklerini gidermek kalblerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu. “(8/11)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Hocam farklı 2ayet daha lütfen

    • Hani kendisinden bir güvenlik olarak sizi bir uyuklama bürüyordu Sizi kendisiyle tertemiz kılmak sizden şeytanın pisliklerini gidermek kalblerinizin üstünde (güven ve kararlılık duygusunu) pekiştirmek ve bununla ayaklarınızı (arz üzerinde) sağlamlaştırmak için size gökten su indiriyordu (8/11)

      Onun içinde asla namaz kılma. İlk günden temeli takva (Allah’a karşı gelmekten sakınmak) üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), içinde namaz kılmana elbette daha layıktır. Orada temizlenmeyi seven adamlar vardır. Allah da tertemiz onları sever. (Tevbe Suresi), 108. Ayet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.