Dini Soru / Sorular / Torpille işe girmek kul hakkı mı

Torpille işe girmek kul hakkı mı

Sponsorlu Bağlantılar

Torpille işe girmek kul hakkı mı

Soru

Hocam selamun aleyküm. Ben devlet dairesine torpille girdim. Yani durumu tam olarak anlatayım ilk olarak kpss puanı baz alınıyor burada torpil yok. sonra beceri eğitimi oluyor burada da torpil yok. ikisini de hakkıyla geçtim. bir de sözlü mülakat oluyor burada torpil yapıldı. Bu işe girebilmek için yıllarca çok dua ettim, çok ihtiyacım vardı ama gel gelelim bu işe de torpilsiz girmek imkansızdı çünkü şuan benle birlikte giren arkadaşlarımın hiçbiri torpilsiz girmemiş. Şunu düşünüyorum kafama hep takılıyor acaba ben çok dua ettiğim için mi Allah birilerini vesile edip bu işe girmeme neden oldu. Yani sormak istediğim her torpil yaptıran birilerinin hakkına girmiş olur mu ? belki Allah istediği için o kişi vesile olmuştur diyorum. İnşaAllah bir kılıf uydurmamışımdır kafamda. Niyetim iyi hocam inşaAllah kafamdakileri doğru anlatabilmişimdir. Allah’a emanet olun.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bir kimsenin kriterleri uymadığı ve daha layık birileri olduğu halde araya başkalarını koyarak bir işi elde etmesi caiz değildir. Bu duruma kısaca torpil denir. Ancak bu konuda şu hususları açıklamakta yarar olacaktır inşaallah.

– Bir kimsenin hakkı olmadığı halde bir şeyi elde etmek, elde edilen şeylerin asıl sahiplerine haksızlık olacağından dolayı zulüm yerine geçer.

– Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur. Çünkü, liyakat sahibi olduğu hâlde hak ettiği görevi alamayan kimselere yardımcı olmak ise iltimas / torpil niteliği taşımaz.

– Şayet bir kimse bir işe hakkı olmadığı halde torpil aracılığı ile işe girerse kul hakkına girmiş olur. Ama bu kimsenin kazancı haram olmaz. Bunun nedeni çalıştığı işinin karşılığını çalışarak almasından dolayıdır.Fakat hem torpil aracılığı ile hemde işin ihmal etmesi o kişinin kazancını haram kılar.

– Torpilin caiz olması için, torpil olmaksızın hiçbir şekilde hakkını alamaması ve kendisinin de bunu hak etmiş olması şarttır. Bu şekildeki bir muamelenin adı “torpil” değil “hakkını koruma” olur. Örneğin, atanacak kadar puanı yüksek olduğu hâlde ve diğer şartları da daha iyi olduğu hâlde, kendisinden daha aşağıdaki birisi torpille önüne geçecekse, o zaman (kendi hakkını korumak için) torpil yapması caiz olur. Aksi hâlde caiz olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: mülakatta torpil yapmak günah mı, Torpil, torpil haram mı cübbeli

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

4 Yorumlar

 1. eee şimdi sen işe girdin örneğin aylık 3000 tl maaş alıyorsun işe giremeyen kişide aylık 1500 tl maaş alıyor.
  Bu aradaki fark ne olacak
  1500 tl çalışan kişi çocuklarına bir şey alırken düşünerek alacak sen ise düşünmeden alacak
  o çocukların hakkı ne olcak
  ben hoca felan değilim ama ya doğru vardır ya eğri

 2. Aykut Gürbüz

  Az daha uğraşsanız torpile helal diyeceksiniz . A kişisinin yerine B kişisi memur olarak atandı diyelim a kişisi 3000 tl maas alırken b 1000 tl alcak varsayalım . Hayatı boyunca A kişisinin alması gereken parayı B kişisi alacak yarın öbürgün çoluğuna çocuğuna a kişisinin parasını yedirecek ve belkide hakkı olduğu halde atanamayan a kişisi çocuklarına yiyecek bi şey bile sağlayamayacak . Şimdi A kişisini kendiniz B kişisinide hakkınızı çalan kişi olarak düşünün siz bu adama hakkınızı helal eder misiniz ? Sizin demenize göre aldığı para haram değil sonuçta adam çalışıyor böyle bir mantık var mı Allahı mı kandırıyorsunuz tövbe Yarabbim.

  __

  Az daha uğraşsanız torpili helal edeceksiniz. Sizlerde sistemin birer parçası olmuşsunuz . Torpille işe girdiğinde kul hakkı ama çalışıyorsa işinde aldığı para haram olmaz yazmışsınız . Örnek verelim A kişisi B kişisinin hak ettiği işe torpil yoluyla girdi B kişisi mecburen başka iş bulma yoluna girdi . A kişisi 3000tl maaş alırken B kişisinin 1000 tl aldığını varsayalım . Yarın öbürgün A kişisine güzel elbiseler veya yiyecek vs daha düzgün bir hayat sürdürürken belkide

  • Allah aşkına yukarıda ne yazıyor ve siz neler yazıyorsunuz! Bir şeyin kul hakkı olmaması o şeyi helal kılar anlamına gelmez. Allah’tan korkmak ve hepsini iyici okumadan yorum yapılmaması gerekmez mi? Açık bir şekilde bunun caiz olmadığını belirttiğimiz halde (haşa) nerdeyse harama helal diyeceksiniz diyorsunuz. Böyle bir şey demekten Allah’a sığınırız.

  • Tek bir şey diycem aykut A kişisi o işe girerken b kisisinden daha çok hakediyorsa ve herseye ragmen işe giremiyorsa ne yapsin ?? Bide böyle düşün

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.