Dini Soru / Sorular / Tövbe ettikten sonra ne yapılır

Tövbe ettikten sonra ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Tövbe ettikten sonra ne yapılır

Soru

Hocam tövbe ettikten sonra rahatlamalı mıyız

Selamün aleyküm hocam ben büyük bir günah işledim ve tövbe ettim içimin rahatlaması mı gerekir yoksa o günahı hala düşünmeli miyim selam ve dua ile..

Cevap

Tövbe ettikten sonra o günahı bir daha işlenmemesi çok önemli yoksa tövbenin ne anlamı kalır ve Allaha karşı saygısızlık olur. Allah affedici ve bağışlayıcıdır. Siz gerçekten içten tövbe ettiyseniz Allah kullarını bağışlamayı sever. Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar. (Nisa, 4/116) Benim bildiğim kadarıyla nasuh tövbesi en etkili tövbe diye duymuştum yanlış biliyorsamda hocam düzeltir inşallah. hayırlı günler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Aleykum selam kardeşim. Tövbe kendinden öncekilerini siler buyrulmuştur. Allah nasuh tövbe ile edilen tövbeleri kabul eder. Günahlar ne kadar çok ve büyük olursa olsun Allah affeder. Günahları unutmamak ve zaman zaman hatırlamak insan nefsini ıslah etmesi için iyidir.

    Gamze kardeşimin cevabı gayet yerinde ve güzel teşekkür ederim. Allah’a emanet olun.

  2. Teşekkür ederim degerli hocalarim bir sorum daha olacak peki benim şuan affedildi diye düsünmem yanı içimi rahatlatmam uygunudur 16 yasında bir gencim ve surekli aklımda hanı artık tövbe ettim ALLAH inşallah affeder diye mi düşünmek yoksa hala pişmanlık duymak mi lazım Hayırlı günler

  3. Tövbe ettin diye için rahat olsun elbette ama hiç kimse için kesin ben affedildim deme garantisi yoktur. Bunu demek caiz değildir. Ama Allah affeder diye müjde vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.