Dini Soru / Sorular / Tövbe konusunda vesvese

Tövbe konusunda vesvese

Sponsorlu Bağlantılar

Tövbe konusunda vesvese

Soru

Selamün aleyküm. Aceleye getirmek istemem ama artık dayanamıyorum ve kritik bir durumdayım lütfen yardımcı olun. Imanım ve ruh sağlığım tehlikede.

Benim tövbe etmek konusunda bir takıntım var. Sanki genel olarak tövbe ettiğim zaman Allahü teala “Bu kul neye tövbe ettiğini ne hataya (küfre) bulaştığını bile bilmiyor” diye düşündüğünü ve bu nedenle tövbemi ve tövbemdeki samimiyeti kabul etmeyecek diye düşünceler ve hisler geliyor aklıma. Böyle düşünmemin ayrıca bir sebebi bazı islam alimleri “ne sebebten dinden çıkmış isen ondan tövbe etmen gerek” demesindendir.

Her gün “Bilip bilmeden küfre ve şirke girmiş isem hepsine tövbe ediyorum” diyorum ama içim rahatlamıyor. “Toptan bütün günahlara küfürlere tövbe ediyorum” desem bile yinede bırakamıyorum. Sanki genel olarak herhangi bir şeye odaklanmadan “Estağfirullah tövbe” demem yetersiz diye düşünüyorum. Küfrün ve şirkin anlamını ve önemini çok geç öğrendim ve artık geçmişimde bir hata yaptıysam ve bunun ne olduğunu bilmediğim için düzeltemez isem, yani neye tövbe edeceğimi bilmediğim için, bu artık benim imansız ölmeme sebeb olabilir düşüncesine kapılıyorum. Anlıyacağınız hayatım kabus oldu. Benim merak ettiğim: Ben bu konuda ne yapmam gerekiyor? Bu düşüncelerim doğru mu yanlış mı? Allah rızası için yardım edin.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Aklına bu düşünceleri şeytan sokuyor, bi defa bundan emin ol. Şeytan hiç kimsenin tövbe etmesini istemez, o nedenle de tövbe edenle, her insanla uğraştığı gibi uğraşır.

Allah’ın ne düşündüğünü sen nerden bilebilirsin ki? Bunun ihtimali bile yoktur.

Bildiğin günahlarının; dua ederek, tövbe ederek affolmasını istersin, bilmediklerin için de; unuttuğum, bilmediğim günahlarımı affet Ya Rabbi demen bile yeterlidir. Yeter ki samimi ol.

Senin yapman gereken; vesveselere kulaklarını kapatıp, sadece Allah’a yönelmen, tövbe etmen ve kesinlikle namaz kılmandır. Namazın yoksa hiç bir şekilde huzur bulamazsın kardeşim. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Ama ben de napayım hocam, küfür, şirk ve mürted olma konusunda alimler bir çok yorumda bulunuyorlar ve ben hangisine inanacağımı şaşırdım. Bilmeden ve kasıtsız bile olsa küfür ve sirk sözleri söylemek bile özür değil diyorlar. Hangi nedenle çıktıysan dinden ona tövbe etmeden geri dönemezsin diyorlar, bu soruyu sormamın nedeni de budur. Geçmişimde ne yaptığımı hatırlamıyorum,bilmiyorum, ve bu yüzden içimi rahatlatan bir tövbe yapamıyorum. Sanki bilmediğim şeylere tövbe etmek samimi değil ve kabul edilmez diye düşünüyorum, bütün yollarım kapanmış gibi hissediyorum.

  2. Kardeşim, sana verebileceğim tek örnek şudur ki; Allah, peygamberimize (sav); eğer Firavun hayatta iken tövbe etseydi, tövbesini kabul ederdim diyor. Sen Firavundan daha mı kötüsün ki kendini bu kadar umutsuzluğa atıyorsun? Kendine gel, sen kul olarak vazifeni yap, gerisini Allah’a bırak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.