Dini Soru / Sorular / Tövbeyi ertelemek

Tövbeyi ertelemek

Sponsorlu Bağlantılar

Tövbeyi ertelemek

Soru

Merhaba,
Benim bir kaç sorum olacaktı.
1) Ben kuranı kerim mealini okudukça islam veya herhangi bir dinin ve peygamberin varlığından şüphe etmeye başladım. İçimde düştüğüm bu şüpheyi dillendirmeyip daha iyi araştırıp kendi içimde çözsem dinden çıkmış olur muyum?

2) Bu konuyla ilgili eşimde çok bilgili değilken şüphe duyduğum şeyleri zaman zaman beni çok rahatsız ettiği için ona sorup paylaşma ihtiyacı duyuyorum ve onunda bazen benim gibi bazı konuları belkide inkar etmesine sebep oluyorum fakat sonra o inandığını söylüyor ama bir kere bu şekilde yorum yapmış bulunuyor o da bende bu sebeple dinden çıkmış olur muyuz?

3) Ben açık bir bayanım islama göre kapanmam farz açık gezmem de günah bunu biliyorum ama kapanmak istemiyorum belki ilerde yada yaşlanınca kapanacağım diyorum günah olduğunu bile bile o günahta ısrar etmek ve işime geldiği zaman bu günahıma tövbe etmek samimi bir davranış mıdır? Kabul olur mu?

Yada aynı konu alkol tüketiyorum ve ama inançlıyım alkol almayı seviyorum şu kadar zaman sonra tövbe ederim diyorum bu tövbe kabul olur mu yada samimi olur mu?

Teşekkur ederim.

Cevap

Merhaba kardeşim. Sorularını tek tek cevaplamaya çalışalım.

– İlk önce size meal yerine mutlaka tefsir okumanızı tavsiye ederim. Çünkü mealler asla kurandaki manayı tam olarak yansıtamaz. Sadece yüzeysel bir mana verebilir. O zaman aklınıza gelen şüphelerin cevaplarını da bulursunuz. Eğer kendiniz şüphelerden kurtulamazsanız o zaman bilen kimselerden mutlaka destek almalısınız.

– Dini meseleleri eşinizle konuşabilirsiniz ama herkes her sorunun cevabını bulamaz. Daha iyi bilenlere danışın araştırın ve sağlam islami eserleri evinizde bulundurun. Böylece günaha da girmez ve ilminizi de arttırmış olursunuz. Bu şekilde küfre girildiğini söyleyemeyiz.

– Madem inanıyorsunuz bunun için şükredin bu çok büyük bir nimet, o zaman ölümün ne zaman geleceğini bilmediğinize de inanıyor olmalısınız, Allah’ın soracağı hesaba, iyilik ve kötülüklerin tartılacağına, sırat köprüsüne ve amansız olan cehennem azabına da inanıyorsunuz. Kime şu kadar yaşayacaksın diye garanti verilmiş ki siz ben şu kadar zaman sonra tövbe ederim diyorsunuz. Oturun ve nefsinizi hesaba çekin. Allah herşeyi hakkıyla bilendir. Nefis her zaman kötülüğü ister. Tövbe edin, içkiyi hemen bırakın ve tesettüre girmek için bir adım adın. Allah size yardım edecektir. Cennetteki sonsuz nimetler ve zevkler ile cennetin şarapları çok daha güzeldir. Okuyun öğrenin sorun ve asla çekinmeyin. Sizin şu soruları sormanız bile imanınızın en güzel alametidir. İman olmasa Allah korkusu olmasa ve cennet arzusu olmasa bunu kim dert edinir de soru sorar ve öğrenmek ister ki? Allah her daim sizinle olsun. Allah yardımını sizden hiç bir zaman esirgemesin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.