Dini Soru / Sorular / Tuvalet temizliğinde vesvese

Tuvalet temizliğinde vesvese

Sponsorlu Bağlantılar

Tuvalet temizliğinde vesvese

Soru

Hocam tuvaletteyken çok sıkıntı yaşamıyorum. Ama çıktıktan sonra vesvese başlıyor. Peçete ile siliyorum arkamı tuvalete atarken acaba bacağıma değdimi diye şüphe duyuyorum. Her gün yıkanmak istiyorum ama ailem kızıyor.

Cevap

Böyle yaparak kendi ellerinle vesveseni çoğaltırsın. Tuvalete girmeden euzu besmele çek. Allah yardımcın olsun kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: tuvalet temizliğinde vesvese

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

 1. Bu düşünceler boş vesveselerdir önemseme. Gözünle görmediğin ve teninle hissetmediğin şeyleri geç tekrar etme.

 2. Soru

  Selamün aleyküm hocam, detaylar için af bulun beni.

  Nasıl anlatsam bilmiyorum taharatlaninca ön tarafin yan taraflarina değen vücuda kader su döküyorum yani külotun dışına gelen yan vücuda kader. Birde yikayinca burda kuru yer kaldı yok bu razı tam yıkanmadı ve öylece devam ediyorum.
  Birde su dökerken vücüdün bir tarafını yikiyorum ya su dökünce o vücüdda değen su geri o vücüddan başka yere sicradi diye devamlı taharatlaniyorum yani avret yerin yan tarafini yiken diyelim sol tarafi sol tarafin bölgesine değen su aynı bölgeden o su geri şag tarafa sicradi diye devamlı taharatlaniyorum uzun süre bu. Aynisi arkayı bölgeyi yikerken oluyor bunların mahsuru var mı yıkamam şart devamlı?

  Kuru yer kalmadina nasıl emin olabiliriz?
  Birde büyük veya kücük abdesten sonra kağıtla silince kabasını olmak yeterlimi ? Yoksa kağıtla tamamen silipte yikamak lazim ?
  Birde ben çok ama çok kontröl ediyorum yani ön tarafi ben az 3 kere kontrol ediyorum bakinca hic birsey yok ama ellerimle kadın bölgesinin tan bölgesine elleyince azıcık akinti geliyor elime orayı sıcak su ile yıkamama rağmen gözle bakinca görünmiyor sadece parmakla elleyince azıcık ellime minicik akinti geliyor. Doktorum akintinin tamamen gitmesi sağlıklı li değil diyor azıcık olması lazım.

  Şimdi parmaklarıma azıcık akinti geldi diye ellerimi el muzlukta yikayip geri taharatlanmami lazım hani kalkinca pantolun pis olmasın diye yada ibrigi tutarken ibrigin üstüne ve içine değmesin diye?

  Birde yıkerken önden arkaya doğru ellerimiz tuvaletin kenarina değse mahsuru yok diyorlar azıcık necis miktarı degmise suyla oraya bu afdir yani ellerini değse birşey olmaz eger tuvaletin kenarına sicrayan sular temiz duruyorsa ve necis lekesi beli degilse küçük ve büyük abdest olsun temiz sayılır ancak necisin rengi ve lekesi görünse pis olur bu doğrumu hocam.
  Birer o oturarak tuvaletin suyunu çekip öylece taharatanımak olur mu biliyorum tuvaletin suy üstüme arka vücuda değiyor ama onu su ile yıkıyoruz sonra tahmin ettiğimiz yerleri yani yoksa kağıtla silip kaklip tuvaletin suyunu çekip sonra geri oturup su ile taharatlanmamis en doğrumu?

  Hocam vesvese bunlar büyük ihtimal nerde çok abartıyorum neyi yapmam şart değil, pis mi değil mi?
  Bir tavsiyede bulursanız sevinirim, allah sizlerden razı olsun.

  Cevap

  Aleykum selam hanım kardeşim. Soru sormadan bir şeyi öğrenemeyiz elbette. Sormanız gerekir, bu normaldir. Ancak asıl yanlış bunları bir takıntı haline getirmendir. Doktorun sana dediklerini önemsemelisin. Ayrıca bu sorularını defalarca cevapladık. Hem bu sitemizde hemde mumsema sitesinde cevaplandı. Buna rağmen bunları tekrar tekrar sormak vesveseden başka bir şey olmaz. Aşırıya gitme, ayrıntılara takılma, sana helaldir denen şey ile yetin ve asla tekrar bir daha takıntıya takılma. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.