Dini Soru / Sorular / Ümmü Sübyan Duası

Ümmü Sübyan Duası

Sponsorlu Bağlantılar

Ümmü Sübyan Duası

Soru

Ümmü sübyan duası diye geçen ve her türlü mahluktan, vesveseden koruduğu iddia edilen dua sahih midir, bid’at mıdır. Peygamberimizin Ümmü sübyan ile ilgili hadisi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşim. Ümmü sıbyan denilen dua veya çocuklara anne karnındayken veya doğduktan sonra güya onlara musallat olan bir cin hakkında bir rivayet vardır.

Sübyan kelimesi çocuklar anlamına gelir. Subyanlık –daha doğrusu ümmü subyan- ise, çocuklara bir çeşit cinlerin musallat olma hastalığıdır.

Bazı el kitaplarında ümmü sübyan (sıbyan) denen bir cinin bulunduğu, bunun hamile kadınlara musallat olup, onların çocuklarını düşürdüğü anlatılır. Bunu ispat etmek için de hadis diye şöyle bir söz nakledilir: “Yeni doğan çocuğunuzun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okursanız ona ümmü sıbyan denen cin dokunamaz”. Ama araştırıldığında hiçbir hadis kaynağında böyle bir hadisin bulunmadığı görülür. Aksine bunun mevzu/uydurma olduğu bildirilir.
(Bkz. Zehebî, Mîzan IV/397;Heysemî, Mecmauz-zevâid; Tahrîcul-İhyâ II/61)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: ümmü sıbyan duası, ummu subyen duasi, ummu sibyan duasi faydalari, ummu sibyan duasi nedir, ümmü sıbyan duasi fazileti, ummusubyan duası, ümmü sıbyan duaları

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

2 Yorumlar

  1. düşüklerden sonra genetik test yaptırdırnızmı faktör 5 olabilir mesela aynı sorunu yaşadım bende 4 düşük 1 ölü doğum yaptım şimdi allaha çok şükür 5 yaşında bir oğlum var .

  2. Eğer muska bir kıyafetin altındaysa girilir bir sıkıntı yok çıkartılması gerekmiyor . Çünkü bazı muskalar var çiarilmamasi gerekir kişi üstünden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.