Dini Soru / Sorular / Uyandıktan sonra gelen sıvı

Uyandıktan sonra gelen sıvı

Sponsorlu Bağlantılar

Uyandıktan sonra gelen sıvı

Soru

Uykuda gelen sıvı meni mi,mezi mi anlamadım

Selamünaleyküm,hayırlı Cumalar hocam, ben uykudan uyandım ve iç çamaşırımda küçük bir ıslaklık gördüm.Cinsel içerikli bir rüya hatırlamıyorum.Ama meni mi yoksa mezi mi anlayamadım.Normalde ihtilam olduğum zaman,baya geniş bir alanı kaplar ıslaklık…Bu ise ona göre çok ufaktı.Fakat diğer yandan;bu sıvı genelde benden gelen meziye göre,biraz büyüktü.Ayrıca renk olarak çok hafif sarıya kaçıyordu.Gerçi iç çamaşırım hafif krem renginde olduğundan bu yüzden olabileceğini düşündüm.Hatta iç çamaşırımın diğer yanına su sürdüm biraz.İkisini karşılaştırdım.Sürdüğüm su da kremsi renk almıştı ama benden gelen sıvı çok az farkla suya göre biraz daha koyu sarımsı renkteydi.

Bu konuda sorularlaİslamiyet sitesinde araştırma yaparken,durumu benim durumuma benzer birinin sorusuna rastladım.Verilen cevapla ilgili merak ettiğim bir husus var.Ama daha iyi anlatabilmek için,verilen cevaptan durumumla ilgili küçük bir kısmı kopyalıyorum: “Uykudan uyanan kimse, yatağında, çamaşırında veya bedeninde bir yaşlık görünce bakılır:Eğer rüyada cinsel ilişkide bulunduğunu hatırlıyorsa,gusletmesi gerekir.Yaşlığın meni olup olmamasında şüpheye düşmesi bir önem taşımaz.Ancak ihtilam olduğunu hatırlamadığı takdirde, yaşlığın mahiyetinin ne olduğu üzerinde durulmaz ve gusül gerekmez.Çünkü akıntının şehvetle geldiği bilinmemektedir.Bu mesele İmam Ebu Yusuf’a göredir, İmamı Azam ile İmam Muhammed’e göre,gelen akıntının mezi olduğunu anlıyorsa,gusül etmesi gerekmez.Fakat meni olduğunu biliyor veya şüpheye kapılıyorsa,gusletmesi gerekir.İhtiyata uygun olan da budur.Onun için fetva buna göredir.” “Fetva buna göredir” dediğine göre,biz İmam Ebu Yusuf’un görüşü yerine bu fetvaya uymak zorunda mıyız?Hangi konuda olursa olsun fetva verilmişse,ve biz de bu fetvaya uymayıp da diğer görüşü benimseyebilir miyiz?Mesela ben,verdiğim bilgiler ışığında gusül abdesti almada vesveseli biri olarak,genel geçerli olan fetvayı değil de,İmam Ebu Yusuf’un görüşünü seçmek istiyorum.O şekilde davransam olur mu,caiz midir?

Cevap

Aleykum selam hayırlı cumalar kardeşim. Anlattığın durumun meni olmadığı anlaşılmaktadır. Kendi kendine vesvese yaparak zora sokmana gerek yoktur. Bir mezhebe tabi olan kimse bir mazeret olmadığı sürece verilmiş olan ve esas olarak kabul edilen fetvaya göre amel edilmelidir. Doğru olan budur. Diğer fetva ile de ihtiyaç olduğunda amel etmek caizdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.