Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Uyku uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Uyku uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Uyuyamıyorum ne yapmalıyım

Soru

Selamun aleykum, beni bıktıran bir şey var nedir acaba yatırmayan. Lütfen yardım edin.

Cevap

Sorununuz tam olarak anlaşılmıyor lütfen biraz daha ayrıntılı yazarsanız hocalarımız daha iyi rahat olacaktır. Yinede uyku problemlerine ve çeşitli huzursuzluklara karşı Allah’ın izniyle denenmiş çok etkili bir kaç duayı okumanızı tavsiye ediyoruz. Dualar aşağıdadır geçmiş olsun.

Uyumak İçin Dua;

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.) (c.c.)’in adıyla; “Allahumme eslemtu nefsi ileyke ve vec-cehtu veçhi ileyke ve fevvadtu emri ileyke ve elce’tu zahri ileyke amentü bikitabike’l-munzeli ve nebiyyike’l-mursel.” Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana bıraktım, sırtımı sana dayadım, indirilen kitabına ve gönderilen peygamberine iman ettim. Resulullah (s.a.s.) şöyle buyurdu ki; Sizden biriniz gece yattığından kalkar da sonra o yatağa yatmak üzere dönerse, o yatağı eteğinin ucu ile üç defa çırpsın, çünkü insan bilmez ki, kendisinden sonra yerine geçendir.

Yatınca da şöyle denir; “Bismikellahümme vada’tü cenbi ve bike erfa’uhu. İn Emsekte nefsi ferhamha ve in rededteha fahfezha bima tahfezu bihiibadeke’s-satihin.” Allah’ım, Senin adınla yanım üzere yattım. Onu Senin kuvvetinle kaldırırım. Eğer benim canımı alırsan, ona rahmet et ve eğer onu geri verirsen, uyandırırsan, salih kullarını koruduğun gibi onu koru. Bizlerinde bu tavsiyeleri yerine getirmemiz çok faydalı olacaktır. Bir manevi reçete olan bu dualar, ile birçok hastalığın oluşma riskini de azaltır. Dolayısıyla kalp daha az yorulur, uykuya dalmak daha kolaylaşır.

Uyumak İçin Dua

Hazreti Huzeyfe (r.a.) Peygamber Efendimizin (s.a.v.), yatmadan önce okudukları dua; “Allahumme ğaratin nücumü ve hedeetil uyunü ve ente hayyün kayyumün la te’huzüke sinetün ve la nevmün ya hayyü ya kayyumü ehdi leyli ve enim ayni.” Allah’ım! yıldızlar battı, gözler sakinleşti. Sen diri ve diriltensin. Seni ne sayıklama nede uyku tutmaz. Canlı olan ve canlandıran Allah’ım! gecemi sakinleştir, gözlerimi uyut. İbni Sünni’nin Zeyd bin Sabit’ten rivayetine göre; Bende meydana gelen uykusuzluktan Resulullah’a şikayette bulundum. Resulullah’ta bu duayı okumamı buyurdu, tavsiyesi üzerine okudum. Allah, benden uykusuzluğu giderdi. Bu dualar Rabbimiz tarafından okunmuştur. Uyku uyuyamayanlara çok tesirli duadır.

Hz. Huzayfe (r.a.)’dan şöyle rivayet edilmektedir; “Allahumme bismike ahya ve emut.” Allah’ım! Senin isminle dirilir, Senin isminle ölürüm. Kurtarış ve himaye ancak Sendendir. Uyuyamayan kişilerin okuyabileceği duasıdır. Resul-i Ekrem (s.a.s.) sabahleyin şöyle dua ederdi; “Allahumme bike asbahna ve bike emseyna ve bike emseyna ve bike nahya ve bike nemut ve ileyke’n-nüşur. Allah’ım! Senin lütfunla sabaha ulaştık. Senin lütfunla akşama erdik. Sen isteyince dirilir, Sen isteyince ölürüz. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da sensin.

“Ey Rabbim, şükür yaratan Rabbime, böyle güzel duaları bize göndermiş, o güzel Peygamberin şefaatçı olduğu kullarından eyler inşallah” Amin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.