Dini Soru / Sorular / Vallahi billahi tallahi demeden yemin olur mu

Vallahi billahi tallahi demeden yemin olur mu

Sponsorlu Bağlantılar

Vallahi billahi tallahi demeden yemin olur mu

Soru

3 sene önce arkadaşımla kavga etmiştik bir daha onunla konuşmayacağım yemin ederim demiştim. Sonra barışmak istedim. Din kültürü hocama sordum o da vallahi billahi tallahi demediğin sürece yemin etmiş olmazsın konuş dedi bende öyle dediği için konuştum öyle demese konuşmazdım kefaret gerekiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşim,
Yemin, yalnız Allahü teâlânın isimlerini söylemekle olur. Vallahi, billahi, tallahi gibi. Kabul edilen görüşe göre yemin ederim demek yemin yerine geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

4 Yorumlar

 1. Ama selim hoca burada böyle demiş hangisi doğru ben anlamadım şimdi??

 2. Selamun aleykum kardeşim. Bizden kaynaklanan bir hatayı düzeltmiş olduk sayenizde. Kısaca şu kaynakları sizlere verebiliriz:

  Yeminin mûteber olması için mutlaka arapça olması şart değildir. Diğer dillerle de yemin edilebilir. Kaynaklar farsça bazı tabirlerle yemin edilebileceğine işaret etmişlerdir (bkz. Merginânî, a.g.e., II, 74; Fetâve’l-Kâdihan, II, 7; el-Fetâve’l-Hindîye, II, 57).

  Buna göre Türkçe’de kullanılan “yemin ederim, kasem ederim, and içerim” gibi sözler de yemin sayılır. Ancak “mukaddesâtım adına, şerefim üzerine and içerim” gibi sözlerin yemin olmaması gerekir. Çünkü Allah’ın adı veya sıfatları adına yapılmamıştır. Merginânî, hangi sözlerle yemin edip edilemeyeceğinin örfe bağlı olduğunu söylemektedir (Merginânî, a.g.e., a.y.)

  Allah razı olsun.

 3. Sizdende Allah razı olsun inşaallah. Şimdi ben tam bu şekilde söyledim kefaret gerekir mi? ama dil alışkanlığı. valla kelimesini de çok kullanıyordum bir aralar. Hepsinde yemin mi etmiş oldum yani?

 4. Dil alışkanlığı haline gelen boş yemin diye bilinen yemini lağv’dan dolayı yemin kefareti gerekmez.

  Yemin-i Lağv: Boş ve anlamsız yemin. Geçmişte olmayan bir şeyi oldu sanarak veya içinde bulunduğu zamanda mevcut olan bir şeyin mevcut olmadığını sanarak yemin etmek, bu cümledendir.

  Bir de ağız alışkanlığı olup âdet haline gelen yeminlere de bu isim verilmiştir. Bu tür yeminler bir hüküm taşımaz, kefaret de gerek­mez. Ancak ağzı yemine alıştırmamak, sünnete riayettir.

  (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: III/155).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.