Dini Soru / Sorular / Vesvese sevap

Vesvese sevap

Sponsorlu Bağlantılar

Vesvese sevap

Soru

Sürekli yaptıklarımın sevap olup olmadığını düşünüyorum.

Selamun aleyküm,

Ben gün içinde yaptığım hareketlerin sürekli sevap olup olmadığını düşünüyorum. Örneğin otobüsteyim, orta kapıdan elinde bebek arabası ile otobüse girmeye çalışan bir kadına yardım ediyorum, yardımdan sonra aklımdan hep “Oh sevap işledim” gibi cümleler geçiyor. Ya da bir kişiye yardım ettiğim zaman “İyi yaptım bak sevap oldu” diye düşünceler geçiyor aklımdan. Sanki ben bu hareketleri ahlaken doğru ya da olması gereken bir hareket olduğu için değil de sevap kazanmak için, sanki bir içten pazarlıkla, bir kazanç karşılığında yapıyormuşum gibi oluyor. Bu düşünceden çok rahatsızım. Sanki haşa Allah’la pazarlığa girmişim gibi hissediyorum. Elimden geldiğince insana da, hayvana da, doğaya da yardımcı olmaya çalışırım ancak kafamdan geçen bu düşünceler beni çok üzüyor. Ne yapmam lazım?

Cevabınız için teşekkürler.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Öncelikle bu düşüncelerin sana bir faydası olmadığını bilmelisin. Yaptığınız yardımlarda kendinize bir pay çıkartmayın diyor Bediüzzaman hz. İyilikler ve güzellikler zaten hep Allah’tan gelir. Kul ise sadece bunu servis edebilir, yani iyiliğin kaynağı insan değildir. Ancak elbette yaptığın her işi Allah biliyor ve ona göre de karşılığını verir Rabb’im. Fakat kendimize bir pay çıkartmamız sevabı da yok edebilir. Tamamiyle o iyiliğin Allah’tan geldiğine iman edip, O’nun rızası için yapmamız gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Abdestte özürlü hükümleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.