Dini Soru / Sorular / Vesveseden kurtulmak için neler yapılmalı

Vesveseden kurtulmak için neler yapılmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Vesveseden kurtulmak için neler yapılmalı

Soru

Yardım edermisiniz hocam

Selamın aleyküm hocam vesvese benle uğraşıyor namaza gideceğim hata yaptım mı acaba oluyor bir şey yedim acaba kötü niyetim varmıydı? Bir olay daha oldu hocam acaba bir şey oldu mu sonra acaba temiz değilsem abdest açısından özür diliyorum ne zaman hata yapsam hocam abdestim acaba yerinde mi diyorum. Ne yapmam lazım hocam vesvese aldırmayın diyeceksiniz ama gene olacak sağolun hoca ..

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bütün bu anlattıkların birer vesvesedir sende farkındasın biliyorsun ama yinede önemsememeyi kabullenemiyorsun. Halbuki seni Allah bu konuda affettiği halde ve bunlar imanına bir alamet olduğu halde sen kendini üzüyor ve şeytanı sevindiriyorsun. Hoşuna gitmese bile önemsemeyerek şeytanı uzaklaştırabilirsin. Ayrıca şu dualar da inşaallah faydalı olacaktır.

“Bununla beraber şeytandan (gelen) bir vesvese seni dürtecek olursa, hemen Allah’a sığın! Çünkü Semi (her şeyi işiten), Alim (hakkıyla bilen) ancak O’dur.” (Fussılet, 36)

“(Allah’dan) gerçekten sakınanlar, kendilerine şeytandan (gelen) bir vesvese dokunduğu zaman, (Allah’ın emir ve yasaklarını) hatırlayıp derhâl (hakikati) gören kimselerdir. (A‘râf, 201)”

“Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn, 97-98)

İbnu Abbas (ra) anlatıyor:
“Resûlullah (asm) buyurdular ki:
“Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde tünemiş vaziyette bekler. Allah’ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir.” (Buhârî)

İbnu Abbas bana dedi ki:
“Eğer içinde herhangi bir vesvese bulursan şöyle de: “O (Allah), hem evveldir, hem ahirdir, hem zahirdir, hem batındır. O her şeyi bilendir” (Hadid, 3)

İbn-i Abbas: “Nefsinde vesvese hisseden kimse:

vesveseden-kurtulma-duasi“” sözünü tekrar ederse vesveseden kurtulur.” demiştir.

Şeytanla karşılaşma halinde “Euzü Besmele” çekmek Kur’an-ı Kerim’den kolaya geleni okumak da iyidir. (Müslim)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.