Dini Soru / Sorular / Vesveseden kurtuluş yolu

Vesveseden kurtuluş yolu

Sponsorlu Bağlantılar

Vesveseden kurtuluş yolu

Soru

Hocam ben içimdeki vesveseleri bazen dışımdan da söylemiş gibi hissediyorum bu günah olur mu ve birilerine zarar verir mi?Durduk yere geliyor bazen..
Hemen dua okuyorum bazen emin olamadığım zamanlarda başka zaman dua okuyorum tövbe diyorum yine de bir zararı olur mu?

Cevap

Hayır kardeşim, vesveseden insan sorumlu değildir, sana günahı yoktur. Yeter ki sen vesveseyi düşünüp de çoğalmasına neden olma. Kendin söylemiş gibi hissetmen, vesvesenin özelliklerindendir, sana bir günah yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Hocam sanki disimdan soyluyo gibiyim ama yani ya bir kelime etsem geliyor ya dua okusam mesela bugun ezan okunuyordu yine banaa vesvese geldi dedim mi demedim mi tam emin degilim ama sanirim vesvese tövbe dedim dememissem de vesveseden dlayi sevdigim ksiinin basina kotu bir sey gelir mi bide ezan okunuyordu sadece tovbe dedigimi biraz hatirliyorum ama aksam ezaninda dua okucam yine bir sey olur mu hocam kasitlida yapmiyorum ki?

  2. Tövbe demende bir sakınca yoktur kardeşim. Bunu kafaya takma. İçinden sesler gelebilir ama bu sesler senin değildir, senlik bir durum değildir, bu nedenle de bunlardan sorumlu değilsin.

  3. EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.