Dini Soru / Sorular / Web tabanlı oyun yapmak

Web tabanlı oyun yapmak

Sponsorlu Bağlantılar

Web tabanlı oyun yapmak

Soru

Selamün Aleyküm.

Ben bilgisayarda web tasarımına ilgi duyuyorum (yani şuan kullandığımız gibi siteleri yapmaya ilgi duyuyorum). Küçük yaştan beri bilgisayar oyunu yapma hayalim var ve yakın zamanda da bunu yapabilecek kadar bilgiye sahip olacağımı düşünüyorum.

İnternetten biraz araştırma yaptım, içerisinde haram içeren oyunların oynanmasının da yapılmasının da haram olduğunu öğrendim.

3 sorum var.

1-) Bilgisayar oyunlarında haram olmayan öğeler nelerdir?(Öğrendiğim kadarıyla adam öldürmek, cinsellik vb. şeyler haram) Oyunda askerleri savaştırmak caiz midir? (Savaştırmaktan kastım sadece sayılar üzerinde artma veya azalma olması. Yani 3 boyutlu oyunlar gibi kan çıktığının belli olması değil.
Atıyorum “A” takımından 8 asker, “B” takımından 3 asker savaştı. “A” takımından 5 kişi sağ kurtuldu, şeklinde kullanıcıya bir rapor vermek caiz midir?)

2-) Yaptığım araştırmalarda bilgisayar oyunlarının vakti boşa harcamak olduğu söyleniyor. Onun yerine ibadet edilebileceği söyleniyor. Ve bu oyunları yapan kişilerin dolaylı olarak ibadete engel oldukları belirtiliyor. Bu kişinin kendi iradesinde olan birşey değil midir?

O zaman haber sitelerine kendini kaptıran ve çok vakit geçiren biri varsa bu haber sitesini yapan kişi de harama girmiş olur mu? Veya dini öğrenmeye çalışan biri bu sitede sayfadan sayfaya atlıyorsa, vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsa bu siteyi (örn: islamisorusor.com) yapan kişi de mi harama girmiş olur?

3-) Diyelim ki, ben sizden doğrusunu öğrendim ve bütün haramlardan sakınarak bir oyun yaptım. Bu oyunda kullanıcının karakterine (sanal, hayali), OYUNCULAR ARASINDA OYNAYIŞ AÇISINDAN FARK OLUŞTURMAYACAK, kıyafet, dış görünüm gibi etkisiz bazı eşyaları satabilir miyim? Bu eşyaları satmam haram ise sitenin sunucu masrafları gibi giderlerini karşılamak için oyunculardan nasıl kazanç sağlayabilirim?

Sorularım biraz uzun oldu, eğer vaktiniz varsa sizde detaylı bir şekilde yanıtlarsanız sevinirim.
Hakkınızı helal edin.
Allah’a emanet olun.

Cevap

Aleykum selam.

Değerli kardeşim Allah seni muvaffak eylesin inşaallah hem kendine hemde müslümanlara faydalı olacak çalışmalar yapmak nasip olur. Genel olarak şöyle diyebiliriz bilgisayarda web tasarımına ilgi duymak, oyunlar programlamak ve benzeri alanlarda kendini geliştirmek caizdir ve hatta müslümanların az ilgilendiği bu alanda daha çok ilgilenilmesi gereken bir alandır. Seninde farkında olduğun gibi helal ve haram nasıl gerçek hayatta geçerliyse sanal dünyada da geçerlidir. Aslında sanal bir dünya dememeli tamamen gerçek bir dünya demeliyiz bu açıdan. Çünkü bu bilim ve teknoloji hayatımızın her yerine girmiştir neredeyse. Sana şöyle bir ölçü verebiliriz; örneğin gerçek hayatta helal olan ne varsa sanal alemde de helal ve gerçek hayatta ne haram bir şey varsa sanal alemde de haramdır. Mutlaka faydalı, zekayı geliştiren ve anlamlı mesajlar veren programlar ve oyunlarda programlayabilirsin. Çünkü her oyun haram değildir. Helal olan her şeyi harama çevirmek mümkündür yani mesela yemek yemek mübahtır helaldir ama aşırı yiyerek kendini hasta etmek ise haramdır. Bunun gibi oyunlarda böyledir. İnsanlarda eğlenmeye oyun oynamaya hakları vardır lakin bunu sınırında tutmak ibadetlere bunu engel kılmamak ve harama sürükleyecek oyunları oynamamak gereklidir.

Helal olduktan sonra o oyuna ait bazı şeyleri de satmak da helal olur. Örneğin bir oyuncağın veya bir oyun aletinin bir parçasını satmak nasıl caizse sanal oyunda da o oyuna ait parçaları satma da caizdir. Mutlaka iki dünyanı da düşün. Faydalı olmak asıl hedefin olsun ki hem dünyada kazan hemde ahirette kazançlı olmaya bak. Unutma dünya geçici, ahiret ise kalıcı, ebedi ve daha hayırlıdır. Allah seni başarılı kılsın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.