Dini Soru / Sorular / Yahudi ve Hristiyanlar Neden Cennete Giremez

Yahudi ve Hristiyanlar Neden Cennete Giremez

Sponsorlu Bağlantılar

Yahudi ve Hristiyanlar Neden Cennete Giremez

Soru

Müslüman doğmak şans mı?

İslam topraklarında doğup bu bilgiyle yetişip doğmatik olarak Müslüman olan bir insan bin bir kötülük fenalık işleyip Müslüman olduğu için cennete bir şekilde girecek ise , küfür topraklarında büyüyüp yetişip Hristiyanlık veya başka bir din çerçevesinde hep iyi olup güzel işler ameller işleyip İslama girmemesi durumunda cennete giremeyecek mi . Bunu ayrıntılı gerek hadis gerek ayetlerle tescilli akla yatkın bir cevap ile bilmek istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Bütün insanlar Allah’ın kullarıdır ve yarattıklarıdır. O adildir ve merhametlidir. O kullarına zulüm edecek değildir. Bu konuda tek bir delilimiz olmasa bile biz yinede onun adaletine güveniriz. Allah’u teala Adem aleyhisselamdan beri kıyamet gününe kadar gelmiş geçmiş ve gelecek olan bütün kulları için aynı hükmü uygulamıştır. İman edenleri cennete ve inkar edenleri de cehenneme atacaktır. Bu İslam geldikten sonra konan bir hüküm değildir. Nasıl ki Hristiyanlık geldiğinde Yahudilerin iman etmesi şart olduysa İslam geldikten sonrada Hristiyanların İslama iman etmesi şart koşulmuştur. Bu temelde hiç kimseye bir ayırım ve haksızlık yoktur. Bu dünyada iyilik işleyen kim olursa olsun karşılığını bir şekilde alacaktır. Ya bu dünyada veya ahirette ama mutlaka Allah o kullarına zulüm edecek değildir. Cennete girmenin şartı ise geçerli olan dine iman etmektir. Cennetin anahtarı imandır. Oradaki makam ve dereceleri belirleyen ise, Allah’ın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından sakınmaktır. Bu bakımdan iman etmemiş birisinin cennete gitmesi mümkün değildir. Yalnız İslam alimleri, kendisine hak din ulaşmamış insanları bunlardan müstesna tutar.

– Bilindiği gibi, dinler -bir açıdan- üçe ayrılıyor: Semavî dinler, tahrif edilmiş dinler ve bâtıl dinler.

– “Doğrusu Allah katında din ancak İslâm’dır.” (Âl-i İmran, 3/19) âyetinin açık hükmüne göre, beşer aklının mahsulü olan batıl dinler gibi, Tevrat ve İncil’in tahrifiyle semavîlik vasfını kaybeden Yahudilik ve Hristiyanlık da Allah indinde geçerli değildir:

“Kim, İslâm’dan başka bir din ararsa, o kimseden bu din asla kabul edilmez ve o, âhirette kaybedenlerden olur.” (Âl-i İmran, 3/85)

“Allah, üçün üçüncüsüdür diyenler, elbette inkâr ettiler. Halbuki bir tek ilâhtan başka ilâh yoktur.” (Mâide, 5/73)

Kıyamette en çok ziyana uğrayanlar, iyi işler yaptıklarını sanıp da, bütün çabaları boşa gidenlerdir. [Kehf 103–104]

Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar. [Bekara 217]

([Ehl-i kitap] “Yahudi ve Hristiyanlar hariç hiç kimse Cennete girmeyecek” dediler. O iddia, onların kuruntusudur. Onlara de ki “Doğru söylüyorsanız delilinizi getirin.” [Bekara 111]

Kâfirlerin cami yapmaları ve diğer bütün [iyi] işleri, boşa gidecek, Cehennemde sonsuz kalacaklar. [Tevbe 17]

Bunlara ahirette yalnız Cehennem vardır. Emekleri ahirette boşa gider. [Hud 15, 16]

Kâfirlerin dünyada yaptıkları iyi işler, çölde görünen seraba benzer. [Nur 39]

Elbette, ehl-i kitaptan [Yahudi ve Hristiyan] olsun, müşriklerden olsun bütün kâfirler Cehennem ateşindedir, orada ebedi kalırlar. Onlar yaratıkların en kötüsüdür. [Beyyine 6] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Hocam izninizle.hristiyanlar cehenneme mi girecek/hayalhanem youtube dan bu videoyu izlemeni şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.