Dini Soru / Sorular / Yalan söylemenin zararları nelerdir

Yalan söylemenin zararları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Yalan söylemenin zararları nelerdir

Soru

Merhaba arkadaşlar. Yalan söylemenin zararları nelerdir madde madde açıklayabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler herkese.

Cevap

Yalan söylemek hem dinin yasakladığı hemde hiç bir toplumun kabul etmediği çirkin bir fiildir. Yalan insanı değersiz ve güvenilmez. yapar. Yalan söyleyen sevilmez. Yalancı iş ve ticari hayatında başarılı olamaz. Yalancı kimse kendi ailesinde bile ön yargı ile karşılık görür. Yalan söylemek aynı zamanda İslam da büyük bir günah olarak karşılık bulur. Bu konuda Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:
“Yalan sözden katiyyen sakının.”(Hac Suresi 30)

Hadisi şeriflerde ise yalan hakkında şöyle buyrulmuştur:
(Mümin, her hataya düşebilir, ama hainlik yapamaz ve yalan söyleyemez.) [Bezzar]

(Doğru olun, doğruluk iyiliğe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakının, yalan fücura, fücur ise Cehenneme götürür.) [Buhari] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir yorum

 1. YALAN SÖYLEMİNİN KİŞİ VE TOPLUM İÇİN ZARARLARI
  Başkalarını aldatmak ve yanıltmak amacıyla söylenen her türlü söze yalan denir. Hile ise insanları aldatmaya yönelik davranışlara denir.

  İnsanlar, bir arada huzurlu bir şekilde yaşayabilmek ve güven içerisinde iş yapabilmek için birbirlerine inanmak ve güvenmek zorundadır.

  YALAN SÖYLEMİNİN KİŞİ VE TOPLUM İÇİN ZARARLARI
  Yalan, toplumdaki güveni yok eder. Dayanışmanın temeli olan doğruluğu ortadan kaldırır. İslâm dini, yalanı yasaklamış ve büyük günahlardan saymıştır. Kuran-ı Kerim’de “….Yalan sözden katiyyen sakının.”(Hac Suresi 30) ayetiyle yalanı kesin bir şekilde yasaklamış ve ondan uzak durmamızı istemiştir.

  Bediüzzaman Said Nursi: “…Sıdk (doğruluk), İslamiyetin hakiki sağlam temelidir ve ulvi seciyelerinin rabıtasıdır ve hissiyat-ı ulviyesinin mizacıdır. Öyle ise, hayat-ı ictimaiyemizin esası olan sıdkı, doğruluğu içimizde ihya edip onunla manevi hastalıklarımızı tedavi etmeliyiz.

  Kişinin gerçeği saklayıp, bildiğinin aksini söylemesi de yalandır. Yalanın meydana getirdiği tahribatlardan biri de kişi ile toplum arasındaki itibarı yok etmesidir. Yalan aynı zamanda tüm kötülüklerin kaynağıdır. Kişi yalan söylerek yaptığı yanlış bir davranışı örtbas etmek suretiyle başka kötü bir davranışı yapmaya meyleder. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:” Doğruluğa sarılın. Çünkü doğruluk iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi doğruluğa devam ederse Allah katında da doğru olur. Yalandan sakının. Çünkü yalan kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi yalan söylemeye devam ederse Allah katında çok yalan söyleyen olarak kaydedilir.”

  Dinimizde Yalan söylemenin fert ve toplum düzeyinde oluşturduğu büyük tahribatından dolayı büyük günahlardan sayılmıştır. Resulullah (s.a.v.) Efendimiz:

  “Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi?” diye üç defa sordu.

  Ashab-ı kiram:

  “Evet ya Resulellah!” dediler.

  Bunun üzerine:

  “Allah’a şirk koşmak ana-babaya itaatsizlik etmek” buyurduktan sonra yaslandığı yerden doğrulup oturdu ve:

  “İyi dinleyin! Bir de yalan söylemek ve yalancı şahitlik yapmak.” buyurdu.

  Yalan, evlerdeki huzuru bozarak, aile bireyleri arasındaki güveni zedeler. İnsanları birbirine düşürerek, toplumsal huzuru yok eder. Bizler yalandan kaçınmalı, dürüst olmalıyız. Hz. Mevlana’nın dediği gibi olduğumuz gibi görünmeliyiz. Müslüman, düşüncede, konuşmada, davranışta, ticarette ve şahitlikte kısaca her zaman her yerde yalandan sakınmalıdır. Ağzından çıkan her sözü düşünerek konuşmalı, sözlerinin doğru olmasına özen göstermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.