Dini Soru / Sorular / Yalan söylemeye yardım etmek

Yalan söylemeye yardım etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Yalan söylemeye yardım etmek

Soru

Selamun aleyküm, bir arkadaşım sevgilisine yalan söylemiş yalanı kapatmak adına bana rica etti, “bana bir konuda yardım eder misin?” Diye (ben o anda konuyu bilmiyordum) daha sonra konuyu anlattı ve benim numaramı annesinin numarası gibi gösterdi. Kıza “annemle kavga ettim” dediği için senaryoya uygun mesajlar yolladık birbirimize daha sonra kız bu mesajlara bakacak dedi. Bende “günah yapma. Başka bir yol bul” dedim ancak ertesi gün kız mesajlara bakmış ve inanmış. Böylece arkadaşımın kıza yalan söylemesine yardım etmiş ve harama, caiz olmayan bir şeyin devam etmesine yardım etmiş oldum. Çok pişman oldum, bu günahımdan nasıl kurtulabilirim?

Ayrıca genellikle böyle hayatın içinden sorular soruyorum çünkü aklımda soru işaretleri kalıyor. Ama Allah razı olsun her sorumu cevaplıyorsunuz çok teşekkür ederim.

Cevap

Ortada bariz bir dolandırma, aldatmaca varsa kul hakkına girilmiş olur. Ancak sadece yalan söylemek, her zaman kul hakkına sokmaz. Olayı bilmediğimiz için bu kadar bilgi verebiliriz. Buradan kendiniz analizini yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Aleykum selam. Yalan ile bir yere varılmaz, bunu arkadaşınız da bilmelidir. Yaptığınız da hiç hoş bir şey değildir. Size de böyle bir şey yapılmasını istemezsiniz. O nedenle tövbe edin, bir daha da böyle işlere bulaşmayın. Arkadaşınızı da uyarmalısınız.

  2. Böyle bir durumda kul hakkı olmaz değil mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.