Dini Soru / Sorular / Yalnızlık Allaha mahsustur ne demek

Yalnızlık Allaha mahsustur ne demek

Sponsorlu Bağlantılar

Yalnızlık Allaha mahsustur ne demek

Soru

Merhaba. Ben yalnızlık Allah’a mahsustur ayetinin anlamını merak ediyorum. Biraz araştırdım ama tatmin olmadım pek anlayamadım. Bu dünyada yalnızlık yoktur herkesin bir hayat arkadaşı olacaktır manasına mı geliyor yoksa tamamen farklı bir şey mi?
Teşekkürler.

Cevap

Merhaba. Yalnızlık Allah’a mahsustur sözü ayet değil bir sözdür. Ama mana olarak da doğrudur bir ve tek olan hiç kimseye muhtaç olmayan sadece Allah’tır anlamındadır. İnsan sosyal bir varlıktır ve başkalarıyla birlikte yaşamını sürdürmeye muhtaçtır anlamındadır. Yoksa burda bir mecburiyet söz konusu değildir.

Allah Samed’dir. Hiç bir şeye muhtaç değildir, ancak her şey Ona muhtaçtır. O vardı, ondan başka hiç bir şey yoktu. Her şeyi yaratan, her yarattığını devam etiren ve mahlukatın devamı için gerekli ihtiyaçlarını da giderek Odur. Bu sözü bu anlamda değelendirmek mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: yalnızlık allaha mahsustur

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Hocam selâmün aleyküm ben yalnızlıkla ilgili birşeyler dusunuyodum ve aklıma yalnızlık Allah’a mahsustur düşüncesi geldi ve bende kötü niyetim olmayarak Rabbimin yalnız olduğunu düşünüp üzüldüm gibi oldu ve hemen tövbe ettim kabul olmadı diyede vesvese yapıyorum. Yani düşündüğüm çokmu günah dinden çıktım diye korkuyorum. Rabbim asla aciz değildir.bunu biliyorum bilerek mi düşündüm yoksa vesvese mi geldi emin değilim

    • Aleykum selam. Bu söz mana olarak da doğrudur bir ve tek olan hiç kimseye muhtaç olmayan sadece Allah’tır anlamındadır. İnsan sosyal bir varlıktır ve başkalarıyla birlikte yaşamını sürdürmeye muhtaçtır anlamındadır. Yoksa burda bir mecburiyet söz konusu değildir.

      Boş yere vesvese etmemelisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.