Dini Soru / Sorular / Yardım ne olur

Yardım ne olur

Sponsorlu Bağlantılar

Yardım ne olur

Soru

Ben 18 yaşında genç bir kızım ve yıllardır günahların içinde boğulup gitmişim şimdi ise çıkamıyorum artık. Bana bir akıl verin ne olur.
Ben hiç namaz kılmadım kıldıysam da bir kıldım bir bıraktım tövbe edip tövbelerimi geri bozdum hem de sürekli, oysa ki ailem din konusunda bana herşeyi öğretmişti hiç eksiksiz olarak ama ben uygulamadım şimdi ise o kadar pişmanım ki.. Sadece bu olsa daha büyük günahlara da bulaştım ve bir de ben çok yalan söylüyorum hem de çok çünkü içimde kin kıskançlık vardı hatta bir arkadaşım bana hep neyin var diye soruyordu ve ben de küçücük şeyleri büyüterek anlatıyordum başka bir şeyler çıkarıyordum ilgilenmesi hoşuma gidiyordu çünkü.
Ama şimdi ne kadar aptal olduğumu anladım ve hala böyle bir sürü kişi beni sorunlu olarak biliyor onlardan helallik almak istiyorum ama karşılaşmıyoruz ne yapabilirim bilmiyorum?
Bir arkadaşımı da çok kötü kırdım. Daha söyleyemediğim bir sürü günah hepsinden nasıl temizlenicem ? Temizlensem dahi gelecekte bu yaptıklarımın cezasını çekerim diye korkuyorum ahirette hepsiyle herkesle ve yaptığım her günahla karşılaşıcam. Artık hiç ümidim kalmadı kendimden tiksiniyorum insanların yüzüne bakamıyorum, artık korkuyu mutluluğu üzüntüyü hissetmiyorum hissizleştim çok garipleştim. Kimselere anlatamıyorum. Artık nefes alamıyorum hiçbir insan sevmiyor bir şeyler yapıp düzeltsem dahi eski yaptıklarım hep akıllarında olacak ve ahirette tekrar eskiyle yüzleşicem. Ben hiç iyi değilim bir akıl verin ne olur bu durumdan nasıl kurtulurum nasıl tövbe etmem gerek? Çoğu kez intihara kalkıştım bir şey olmadı ama bu sefer çok kötü hissediyorum kendimi
cevabınızı bekliyorum.

Cevap

Hatanı fark etmen anlaman iyi olmuş senin adına.. Öncelikle Allaha içten tövbe edip bir daha bu hataları yapmaman gerekiyor aynı şeyleri tekrar tekrar yaparsan tövbe etmenin hiç bir anlamı yok. Bir yanlışa düşerken günah işlerken aklında hep şu soru olsun beni Allah niye yarattı ben niye bu dünya da yaşıyorum diye hep düşün. Bu dünya da yaptıkların sınavdır. Bu dünya fani dünya asıl önemli olan öbür dünyadır. Başın hep dara düştüğünde derdini sevincini hep Allaha anlat çünkü hep seni duyacaktır.Allah kullarını bağışlar gerçekten tövbe edip namaza başla mutlaka gün de az da olsa kuran ı kerim oku.(doğrumudur bilmem hocalarımın da bu konu da fikrini almak isterim ayrıca)namaz kılmak sağlık açısından da çok önemli ve de ciddi anlamda hayatın düzene girer hem işlerin rast gider hem de sorumluluklarını her açıdan bilirsin. Dua etmeyi hiç bir zaman ihmal etme. Her zaman yapacakların arasında su içmek gibi yemek yemek gibi düşün her gün yapacağın şeyler namaz kılmak,kuran ı kerim okumak, yalan söylememek, dua etmek ve başına ne gelirse gelsin hep şükretmek kuru ekmek bile yesen karnın doyduğu için bile şükür et. Yalan söylemek en çok sana zarar verir huzursuz olursun, her günün sıkıntıyla geçer acaba yalanım ortaya çıkar mı korkusu yaşarsın. Ama doğru söylediğin de alnın hep ak gezersin. İntihar ettim demişsin çok üzüldüm öncelikle bunca günahın üstüne hiçbir zaman affı olmayacak bir günahla kendine yazık edecekmişsin. Allaha bu konu da da şükret ki senin canını bağışlamış ya ölseydin nasıl hesap verecektin bir düşünsene. Allahın verdiği canı hiç kimse alamaz ne kötü şeyler yaşayan insanlar var biliyor musunuz ne hastalıklar yaşayan, kolu, bacağı olmayan insanlar, açlıktan susuzluktan ölen insanlar… şimdi kötülüğün dokunduğun insanlardan af dile Allaha tövbe et namaza başla duanı eksik etme kuran ı kerimi her gün mutlaka oku nasıl için huzur dolacak Allah içten tövbe eden kullarını bağışlar her şeyini Allah için yap. Kin, nefret, kibir, yalan bunlar sana bir şey kazandırmaz. Şeytana uyma sevindirme. Bu dünya da yalan söyleyip kurtandın günü diyelim ya hesap günün de nasıl kurtulacaksın aklında hep bu olsun başına ne gelirse gelsin Allahın doğru yolunda ayrılma doğruyu söyleyip başının derde gireceğini de bilsen yalan söyleme günü kurtarırsın ama hesap gününü nasıl kurtarırsın bir de sen düşün bakalım. Yalan karşı tarafı aldatmaktan ziyade kendini aldatmaktır. Bir insan kendine de saygı duymalı yalanla kibirle kıskançlıkla ancak insan kendini bu kadar düşürür. Yanlışa düşmezsen ölümden korkmazsın hesap gününden korkmazsın her zaman yarın ölecekmiş gibi yaşa iş işten geçmeden doğru yolu bulursun inşallah Allah sana güzellikler versin şeytandan uzak tutsun inşallah umarım yardımcı olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Selamun aleykum hanım kardeşlerim. Yardım isteyene Allah’ın yardım etmesinden daha sağlam bir yardım mı olur? Bak kardeşim, daha bu yaşta bunları düşünmen çok yanlış. Daha inşaallah önünde çok uzun bir hayat vardır. Ve şunu da asla unutma Allah’ın affetmeyeceği hiç bir günah yoktur. Nedir bu ümitsizlik nedir bu kafana o kadar taktığın. Hemen tövbe et ve Allah’a dön. O seni asla yarı yolda bırakmayacak. Yeter ki sen ona inan, ona güven ve ona dayan.

    Gamze Halime hanım kardeşim, Allah senden razı olsun. Müslüman kardeşinin derdini kendine dert edinmen ne güzel. Allah sana her iki dünya saadeti ihsan eylesin. Hiç bir iyilik boşa gitmez herşey yerini bir gün mutlaka bulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.