Dini Soru / Sorular / Yemin bozmak için ne yapılır

Yemin bozmak için ne yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin bozmak için ne yapılır

Soru

Hayırlı cumalar bir ara çocuğumun huysuzluğu tuttu bende vallahi bir daha çocuk yaparsam dedim bu yemini nasıl bozabilirim? o anda çok sinirlenmiştim birde araç kullanıyordum. Bir cevap verirseniz sevinirim.

Cevap

Hayırlı günler hanım kardeşim. Bu durumda yeminizi bozmanız için önce yemininizi bozmalsınız ve daha sonra da yemin kefaretini yerine getirmelisiniz. Kefareti ne şekilde yerine getireceğiniz hakkında kısaca bir bilgi paylaşalım:

Kur’ân-ı Kerîm’de: “.. (Yeminin) Keffâreti; ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece)sinden on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azâd etmektir. Fakat kim (bunları) bulamaz, (bulmaya muktedir olamaz) sa üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) keffâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah ayetlerini size böylece açıklıyor. Tâ ki şükredesiniz” (El Maide Sûresi: 89) hükmü beyan buyurulmuştur. Resûl-i Ekrem (sav)’in döneminde; yemin keffâreti için yoksula ne kadar verildiğini izâh için, İmam-ı Buhari “Kitabû’l Keffâret” adı altında ayrı bir bölüm ayırmıştır. (Sahih-i Buhari) Hanefi fûkahası: “Yemini bozmadan, keffâret vermek câiz değildir. Çünkü kitap ve sünnet’te; yeminin bozulmasından sonra keffâret’in sözkonusu olacağı sarihtir. Gücü yeten kimse; şu üç şeyden birisi ile yemin keffâretini yerine getirir.

Birincisi: Köle azâd etmektir. Zıhâr keffaretinde câiz olan,burada da câizdir. Günümüzde bunu uygulamak mümkün değildir.
İkincisi: On yoksulu giydirmektir. Her fakire bir veya daha fazla giyecek verir.
Üçüncüsü: On yoksulun doyurulmasıdır.

Ancak yukarıda zikredilenlerin hiçbirisine gücü yetmezse; arka arkaya üç gün oruç tutmak mecburiyetindedir. İmkânı varken; borçlu olsa bile, oruç tutması câiz olmaz!.. Zira oruç; gücü yetmeyen (Çok fakir olan) kimseler için meşrû kılınmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.