Dini Soru / Sorular / Yemin kefareti ne zaman tutulmalı

Yemin kefareti ne zaman tutulmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin kefareti ne zaman tutulmalı

Soru

Hocam Selamun Aleyküm nasılsınız ?

Bir sorum olacaktı sizlere ben geçmişte yaşadığım büyük günahlardan biri için hergün pişmanlık duyuyorum, her namazımdan sonra, uyumadan, sabah kalkınca tevbe ediyorum. Bugün yine ikindi namazımın ardından ” Allah’ım geçmiş günahlarımı affet sana tevbe ediyorum çok pişmanım dedim. Birdaha yapmayacağım söz veriyorum dedim.

Ben bunu söylerken o işlediğim günahı düşünerek söyledim, İşte bunu söylerken sadece o günahı belirtmediğimi fark ettim. Arkasından da bunu belirtmeyi unuttuğum için yani İnşaAllah yapmayacağım dedim sonnradan.

Şimdi ise içim hiç rahat değil sınavım yaklaşıyor 2 ay civarı kaldı ve bu günah içimdeki sıkıntıyı artırıyor. Bugünde böyle bir şey oldu bilemedim ne yapacağımı. Ne yapmam gerekiyor sizce keffaret orucu tutmam gerekir mi işin içinden çıkamadım ?

Yani birdaha hiç günah işlemeyeceğim demek değil sadece o büyük günaha vicdanımı rahatsız eden günahı işlemeyeceğime söz vermek istemiştim. Ama bunu belirtmediğim için genel olarak olmasından ve yemin keffareti gerekmesinden endişeleniyorum. Amacım bu değildi sadece geçmiş için ne kadar pişman olup aynı günaha birdaha dönmek istemediğimi belirtmek tevbemi güçlendirmek istemiştim ama 3 gün oruç tutmam gerekiyorsa tutarım yeter ki yol gösterin …

Cevap

Aleykum selam. Çok teşekkürler kardeşim iyiyiz. Bu dediğiniz konuda şöyle yardımcı olalım inşaAllah: Dua ve tövbe ederken neye niyetle istekte bulunduğunuzu illaki kelime kelime arz etmeniz gerekmez çünkü Allah sizin ve tüm insanların içinin de içinden haberdardır ve neyi ima ettiğinizi bilir. Ne mutlu size günahınızı bilip tövbe ediyorsunuz. Sonuç olarak ortada kefareti gerektirecek bir durum yoktur, günah işlememeye gayret edin kardeşim, tamamen sizin dünya ve ahiret yararınıza olacak. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.