Dini Soru / Sorular / Yemin meselesi

Yemin meselesi

Sponsorlu Bağlantılar

Yemin meselesi

Soru

iyi günler. Faturamız fazla yüklü gelmişti bende içimden çalışsaydım öderdim gibi yemin ettim VALLA dedim ama sonra diğer borçlarım aklıma geldi ve ağzımdan VALLA ödeyemem dedim. Kardeşim faturaları o ödüyor biriktirmiş işten çıkmıştı şimdi çalışıyor peki benim ne yapmam lazım ödemem mi ödemmemem mi? E yapacağım çok vesvese yaptım.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Bu sözünüzde zaten bir yalan yoktur. Yani şartlar oluşur ve gücüm yeterse bunu yapacağım zaten demek istemişseniz bir şey yapmanız gerekmez.

Ayeti kerimede:
“Allah, kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz; fakat bilerek yaptığınız yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefâreti, ailenize yedirdiğiniz yemeğin orta hallisinden on fakire yedirmek, yahut onları giydirmek, yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin kefâreti işte budur. Yeminlerinizi koruyup gereğini yerine getirin.” Mâide sûresi 89

Yeminler üç çeşittir:

1. Yemin-i lağv:
Lağv, önemsiz söz anlamına gelir. Lağv yemini de, içinde yalan kastı bulunmayan yemindir. Yanlışlıkla veya doğru olduğu zannıyla yapılan yemindir de denilebilir. Bir insanın konuşurken söz arasında “hayır vallahi”, “evet vallahi” gibi sözünü pekiştirmek için kullandığı yemin lafızları böyle olup, bunlardan dolayı kişiye kefâret gerekmez. İşte âyetteki “kasıtsız olarak ağızdan çıkıveren yeminlerden” maksat budur.

2. Yemin-i gamûs:
Kalp ve kafada, niyet ve düşüncede kararlaştırılarak, şuurlu bir şekilde bile bile yalan yere yapılan yemindir. Meselâ, borcunu ödememiş bir kimsenin ödemediğini bilerek, “Vallahi ben borcumu ödedim” diye yemin etmesi böyledir. Bu şekilde yemin etmek çok büyük bir günah ve haram olup, kefâreti yoktur. Böyle bir yeminin günahından kefâret ile kurtulma imkânı bulunmamaktadır. Bu şekilde yapılan bir yemin yalancıları ve ailelerini perişan, yurtları ve evleri viran eder. Böyle bir yemini yapan kimse, hakkını gasp ettiklerinin hakkını ödeyip onlardan helâllik almalı, sonra da yaptığı bu işten pişmanlık duyarak Allah’a tövbe istiğfar etmelidir. İmam Şâfiî, yemin-i gamûstan dolayı da kefâret icap ettiğini söyler.

3. Yemin-i mün’akide:
Gelecekte bir şey yapmaya veya yapmamaya karar verilerek, yerine getirilmesi mümkün olan bir şey hakkında ileriye yönelik söz vermektir. “Vallahi şu işi yarın yapacağım”, “Vallahi filan kimseyle bundan sonra konuşmayacağım” gibi yeminler böyledir. Böyle bir yemine riayet edildiği sürece kefâret verilmez. Fakat yemin bozulduğu, verilen söz yerine getirilmediği takdirde kefâret ödenir. Böyle yemin edildikten sonra, daha hayırlı olan bir şey görülünce yemini bozup hayırlı olanı yapmak müstehap kabul edilir. Bozulması ve dönülmesi halinde kefâret ödenen yeminler sadece bunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

4 Yorumlar

  1. Çalışırsam ödemek zorunda mıyım ama diğer borçlarım da var napıcam hem içimden öderim VALLA dedim hemde dışımdan borcum var ödeyemem dedim valla dedim zaten o ara vesveseye kapıldım kardeşim çalışıyo şimdi o ödese olmazmı…

  2. kardeşin ödeyebilir için rahat olsun.

  3. yemin konusunda çok vesvese yapıyorum geçen de arkadaş birsey istemedi yalan dan valla mi vallaha mı dedim diye şüpheye kalıyorum birde kasitsiz söyledim mi diye şüpheye kalıyorum hep vesvese yapıyorum

  4. Yukarıdaki yazımızda yemin konusu ve çeşitleri izah edilmiştir. Senin yaptığın ise boş bir vesvesedir. Hiç önemsememelisin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.