Dini Soru / Sorular / Yılbaşı kutlayan dinden çıkar mı

Yılbaşı kutlayan dinden çıkar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Yılbaşı kutlayan dinden çıkar mı

Soru

Noel baba giysisi ile yılbaşı kutlayanlar…

Hayırlı geceler hocam,yılbaşılarında noel baba giysileriyle mağazalarını süsleyenlerin durumunu merak ediyorum.Özellikle yılbaşılarında bazı mağazalarda noel baba giysili animatörlere veya giysi giydirilmiş cansız mankenlere rastlıyorum. Mağaza sahiplerinin cahilliklerinden dolayı(İster ticari amaçlı olsun,ister keyfi) animatörlere,cansız mankenlere bu giysileri giydirmiş olabileceklerini ve cahillikleri dolayısıyla Allah tarafından mazur görülebileceklerini düşünüp hüsnü zan mı etmeliyiz?Yoksa onların imanları tehlikeye mi girmiş demektir? Böyle bir durumda onları tekfir etmek gerekir mi? Şahsen ben çok korkuyorum tekfir etmekten. Bu sorunun direkt benim açımdan olan durumuna gelirsem; onlardan (Mesela; vitrinine süs amaçlı noel baba giysili manken koymuş bir kuruyemişçiden, spor mağazasından vs.) alışveriş yapmak Caiz midir? Yoksa eğer onlar küfre girmişse, ben de onlardan alışveriş ederek küfürlerine destek mi vermiş olurum? Yani maddi açıdan, onların daha çok para kazanmalarına sebep olup, bu paralarla daha çok sayıda küfür olan şeyler, davranışlar yapmalarına destek vermiş, dolayısıyla ben de Küfre girmiş olur muyum? Bilgilendirirseniz çok sevinirim…

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Müslümanlara ait olmayan ve özellikle başka dinlere mensup kimselerin bayramları olarak bilinen bayramları kutlama konusu çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bir haramı helal kabul etmedikçe bir müslümanı tekfir edemeyiz kesinlikle. Ancak bu çeşit kutlamaların haram olduğu ve bunu yapan kimselerin de fasık olduğu kabul edilmiştir. Bunun şuurunda olan müslümanlar kendileri uzak durduğu gibi alışverişlerinde de bunu protesto edebilmelidir uzak durabilmelidir. Ordan yapacağı alışverişle belki küfre girmez ama müslümanca bir duruş sergilemesi gerekmez mi? Yılbaşı gibi başka inançların şiari olan günlere, o güne tazîm ve kutlama maksadıyla katılmak, aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi vb. almak, yemek, ziyafet çekmek, aynı maksatla bu tür kutlamalara katılmak asla doğru değildir ve bir Müslümana yakışmaz.

Bu konuya işaret eden ayeti kerimelerden bazılarında şöyle buyrulur:
1. “Iyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah`tan korkup sakının…”(Mâide, 5/2)

2. “Zulüm yapanlara en ufak meyil göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah`tan başka velileriniz de yoktur, sonra yardım da göremezsiniz.” (Hûd, 11/113)

3. “O (Allah) size Kitapta: ‘Allah`ın ayetlerine küfredildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze geçip dalıncaya dek onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz.’ diye indirdi. Doğrusu Allah münafıkların da, kâfirlerin de tümünü cehennemde toplayacaktır.”(Nisâ, 4/140)

Bir hadisinde de peygamber aleyhisselam şöyle buyurmuştur:
“Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.”(Ebu Davûd, Libas 4; Müsned V/50)

Özellikle bu hadis-i şerif çok önemli psiko-sosyal gerçeklere işaret eder. Şekli benzeşmenin sonuçta itikadı benzeşmeye götüreceğini anlatır: Ibn Haldun da konuyla ilgili olarak önemli tarihi gerçeklere parmak basar. Maglupların galipleri taklid etme psikolojisi yaşadıklarını anlatır. [Ibn Haldun, Mukaddime (trc.) I/374-75] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kedi öldürmenin günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: yılbaşı

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.