Dini Soru / Sorular / Zar atmak haram mı

Zar atmak haram mı

Sponsorlu Bağlantılar

Zar atmak haram mı

Soru

Selamünaleyküm hocam.Zar atmak İslam dininde caiz mi? Kumara girmeyen oyunlarda zar atmak mesela kızma birader gibi..?Ayrıca caiz değilse neden değil? Allah’a emanet olun.Ayrıca çok yararlı bir site.

Cevap

Aleykümselam,
Değerli kardeşim, zara kumar masalarında veya oyunlarda gerek duyulur. Dinimiz kumarı yasaklamıştır. Bunu göz önünde bulundurduğumuz de elbette zar atmak günahtır. Oyunlarda atılan zar da dinen caiz değildir. Çünkü oyunlar zaman kaybıdır. Oyun oynanarak geçirilecek zaman yerine kendimizi ve ahiretimiz için daha güzel şeyler yapabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: kızma birader oynamak günah mı, kızma birader oynamak günahmı, kuranda zar atmak, zar atmak, zar atmak gunahmi, zar haram mı

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

 1. selamun aleykum kızma birader oyunu günah mı günahsa lütfen cevap verin çünkü kardeşlerimle oynuyoruz günahsa oynamayalım teşekkürler.

 2. Zar atılarak oynanan ve kumar olmayan oyunlar haram değildir ama mekruh oldukları bir gerçektir. Çünkü bunlar kumar aletleridir ve zamanla tehlikeli olabilirler. En doğrusu oynamamaktır.

  Ayrıca oyunların haram olmaması için şu şartlara riayet etmek gerekir:

  a) Oynamaya dalıp namazı geçirmemek.
  b) Kumara âlet etmemek.
  c) Oyun sırasında dilini kötü sözlerden sakınmak.

  Kumar: İslâm kumarı yasaklarken belli bir şeklini kastetmemiş, mana ve neticesini hedef almıştır. Hangi âlet ve metodla oynanırsa oynansın, oyunun —önceden belli olmayan— sonunda taraflardan biri veya birkaçı kâr yahut da zarar edecekse kumar gerçekleşmiş demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.