Dini Soru / Sorular / Zararlı gıda katkı maddeleri nelerdir

Zararlı gıda katkı maddeleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Zararlı gıda katkı maddeleri nelerdir

Soru

Bir çok üründe amonyum karbonat yada amonyum hidrojen karbonat denilen maddeler vardır bunlar dinimiz tarafından uygun mudur ?

Cevap

Merhaba bir çok gıda ürününde kullanılan amonyum karbonat, doğal olmaması açısından doktorlar tarafından tavsiye edilmemektedir. İslama göre eğer bir şey insana zararlı ise onu kullanmak ona göre caiz olur veya olmaz. Bu tür katkı maddelerinin zararları doktorlar tarafından açıkça yenmemesi tavsiye ediliyorsa tüketilmemelidir. Bildiğimiz kadarıyla bu konuda doktorların dediği sadece bir tavsiye niteliğindedir. Ayrıca bu konuda şu bilgileri isteyenler de okuyabilirler.

– Piyasada bulunan kabartma tozlarının içinde genellikle krem tartar, karbonat ve biraz da hamurun nemini alacak olan nişasta bulunur. Bazı kabartma tozlarının içinde “sodyum alüminyum sülfat” vardır; vücudumuzda alüminyum olması ise sağlığımız açısından istenen bir şey değildir. Karbonat vücudun alkalinitesini artırdığı için çoğu doktor kullanımını önermez.

– Amonyum karbonat, formülü (NH4)2CO3’dür. Karbonat çoğu kişi tarafından yalnızca hamur işlerinde kullanılan bir üründür. Birçok çeşide sahip olan karbonat neredeyse her sektörde kullanılmaktadır. Amonyum karbonatın genel adı karbonik bazik tuzdur. Kimyasal maddelerden oluşan ürün birçok içerikten daha doğal ve zararsızdır. Ancak alerji yönünden sıkıntısı olan kişilerde olumsuzluklara yol açabilir. Özellikle doğallıktan yana olanlar için harika bir üründür. Amonyum karbonat, kuvvetli bir şekilde amonyak kokan, renksiz, sert bir kristal tuzdur.

– Hamur işlerinde mayalama yani hamurun kabarması için kullanıldığı gibi daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Suda çözünür özelliktedir. Hamur için kullanılacak kabartma tozu, yün temizliği, kumaş boyama, yangın söndürücü ve analitik kimya gibi daha pek çok alanda sıkça kullanılan bir üründür.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.