Dini Soru / Sorular / Zaten yanacağım hesap veremeyeceğim neden ibadet edeyim

Zaten yanacağım hesap veremeyeceğim neden ibadet edeyim

Sponsorlu Bağlantılar

Zaten yanacağım hesap veremeyeceğim neden ibadet edeyim

Soru

Selamün aleyküm…hocam ben açık biriyim hayallerim var evlendikten sonra kapanacak diyorum..namaz kılmaya çalışan biriyim başlayıp başlayıp bıraksam da yalnız ben çok endişeleniyorum kılıyorum ama namazda ayağım şöyle duruyor şöyle durması gerek diye düşünüyorum aklıma çeşitli sorular geliyor saçma sapan şeyler düşünüyorum normalde yaşadığım şeyler namazda aklıma geliyor bir bakıyorum surenin sonuna gelmiş oluyorum farkına varamıyorum sonra dua ederken hata yaptım mı diye düşünüyorum sonra günahlarım hatalarım ve kul hakları aklıma geliyor ister istemez Can’ımızı sıkan insanları başkalarına anlatıyoruz gıybet ediyoruz boşuna kılıyorum zaten yanacağım hesap veremeyeceğim Rabbime diyorum hayata küsüyorum ölmekten korkuyorum her mümin cehennemi görecekmiş cehenneme gitmeden cennete gitmeyeceğiz o Zaman neden çabalıyoruz biz hocam zaten yanacağız.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Her kulun cennete girmeden mutlaka cehenneme girmesi demek yanması anlamında değildir. Sadece o azabı müminlerin görmesi içindir yoksa iman edenleri Allah asla yakmayacaktır bunu böyle bilmelisiniz. Aksi takdirde çok yanlış bir şekilde anlamış olursunuz.

İbadetlerinizi ertelemeyin, tesettürünüzü ve namazınızı ertelemeyin çünkü biz bugün yapmaktan sorumluyuz yarın ne olacağımızı asla bilemeyiz. Şunu unutmayın ki peygamberler hariç hiç kimse mükemmel değildir. Herkesin günah ve hataları vardır. Peygamberle birlikte bulunan sahabilerin bile günah ve hataları vardır. İnsanın bazı günahları işlemesinden dolayı diğer ibadetlerini terketmesi doğru değildir. Şeytan insana bu düşünceleri vererek sen zaten tesettürlü değilsin veya sen zaten gıybet ediyorsun ne için namaz kılıyorsun gibi düşünceler vererek ona o ibadetleri terkettirmeye çalışır. Halbuki tam tersine insan ne günah işlerse işlesin namazını bırakmamalıdır hatta hırsız olsa bile gıybet yapsa bile.

Siz şeytana aldanmayın elinizden gelen ibadet ne ise yapın sakın erteleyerek şeytanı sevindirmeyin. Bir ibadet bir ibadettir diyerek asla vazgeçmeyin. Bu diğer günahlara devam edelim anlamına asla gelmemeli ama bu şeytanın bir tuzağıdır dikkat etmeniz için ısrarla söylüyoruz. Allah’a emanet olun. Bizi dualarınızda unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.