Dini Soru / İlim-Bilgi-Nasihat / Zevk suyu gelince oruç bozar mı

Zevk suyu gelince oruç bozar mı

Sponsorlu Bağlantılar

Zevk Suyu Orucu Bozar Mı,

Erkekten çıkan zevk suları iki çeşittir. Birincisi mezidir bu su meniden önce gelen ince ve kaygan bir sudur. Meninin rahat gelmesini ve üreme yollarında oluşabilecek mikropları temizler. Mezinin sadece gelmesi orucu bozmaz sadece abdesti bozar ve gusül gerektirmez. Meni yani zevk suyu denilen bu su gelirse orucu bozar. Eğer rüyada ihtilam olarak gelmişse oruç bozulmaz. Bot abdesti alınır ve oruca devam edilir. Bu iki su dışında birde vadi denilen bir su vardır. Mezi benzer ancak bu zevk ve sevişme halinde gelmez. Herhangi bir ağırlık kaldırıldığında gibi benzer durumlarda gelir. Vedi sadece namaz abdestini bozar gusül gerektirmez.

Öpüşme yada okşama hallerinde boşalma olmaz da, şehvetten dolayı sadece zevk suyu halinde kayganlaştırıcı su gelirse gusül abdesti almak gerekmez. Bundan dolayı sadece abdest bozulur. Bazen bir akıntının guslü mü, yoksa sadece abdest almayı mı gerektirdiğini anlamalıyız. İşin içine evham da girince anlaşılıyor ki, idrar mahallinden gelen akıntının gusül gerektirmesi için “şiddetle ve şehvetle” gelmesi gerekir. Yavaşça ve zevksizce gelen özür sızıntıları guslü gerektirmez. Bu akıntılar idrar cinsinden sayılan, çoğu zaman da cinsel konuların hayalinden sonra gelen akıntılardır. Varsa abdesti bozar, ancak guslü gerektirmez. Bu durumda ıslanan zemin yıkanır, abdest alınıp namaz kılınır.

İftar ile Sahur Arasında Cinsel İlişki Caiz midir?

Oruç, imsak vaktinden, güneşin batımına kadarki süre içinde yeme, içme ve cinsel ilişkiden, ibadet, niyetiyle uzak durmaktır. Yani oruç gündüz tutulur. Ramazan geceleri için hiçbir yasak söz konusu değildir. Dolayısıyla iftar ile sahur arasında yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak serbesttir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır; “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar, size örtüdürler, siz de onlara örtüsünüz.” İlk zamanlarda Ramazan gecelerinde bu serbestlik yatsıya, yada uyuyuncaya kadardı. Bu Müslümanlara zor gelince Cenab-ı Allah geceleri cinsel ilişkiyi serbest etti. Ramazan ayının gelmesi ile insanlar orucu bozan halleri merak ediyor.

Zevk Suyu Orucu Bozar Mı

Orucu bozan ve orucu bozmayan şeyler; Orucu bozup kefareti gerektiren şeyler; Gıda ve ilaç türünden bir şeyi kasten yeme ve içme, kasten cinsel ilişkide bulunma ve bulunulma, kan aldırıp veya gıybet edip, orucu bozuldu sanarak yemek içmek gibi kasten orucu bozmak. Orucu bozulup sadece kaza etmesi gerekenler; Adetli ve lohusa olmak, Oruç tutmakla hastalığı artan kimseler, yenidoğan bebeğini emziren veya süt anne olmak, yolcu olmak, oruca niyet etmeden yiyebilen kimseler, güneş batmadığı halde zannederek iftarı eden, ve şafak söktüğü halde sökmediğini sanarak sahur yiyebilene kefaret gerekmez. Bunlar yalnızca kaza ile yetinir.

İhtilam olmak ve Cünüp halde sabahlamak oruca mani midir?

Oruçlu iken ihtilam (rüyalanma) olmak orucu bozmaz. Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yıkanır ve orucuna devam eder. Dokunma ve öpme ile boşalırsa, oruç bozulur, ancak sadece kaza gerekir. Gündüz ihtilam olan oruçlunun namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde yıkanması şarttır. Fakat yıkanmaması oruca engel olmaz. Çünkü yıkanmazsa, namazı terk etmiş olacağı için büyük günah işlemiş olur, fakat orucu oruçtur. Cünüp olarak sabahlamak oruca mani olmaz. İhtilam (rüyalanma) bu güç, insanın tabiatının gereğidir ve insan bundan dolayı dinen sorumlu tutulamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Nasip Duası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Nasip Duası

Sponsorlu Bağlantılar Nasip duası, insanların çokça istediği ama bir türlü olmadığı bazı işlerinin olması için …

Cünüpken Oruç Tutulurmu

Sponsorlu Bağlantılar Cünüp iken oruç tutulabilir ancak bu cünüp olma şekline bağlıdır. Eğer uykusunda ihtilam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.