Dini Soru / Sorular / Zina yapan erkek zina yapmayan kadınla evlenebilir mi

Zina yapan erkek zina yapmayan kadınla evlenebilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Zina yapan erkek zina yapmayan kadınla evlenebilir mi

Soru

Daha önce bir kere zina günahını işledim ve pişman oldum. Gayet temiz ve müslüman bir kız ile evlenme kararı aldık. Bu evlilik dinen uygun mudur.

Cevap

Zina fiili en çirkin fiillerden ve günahlardandır. Cenabı hak helal dairesini geniş tutmuştur. Zinanın hem dünyadaki hemde ahiretteki cezası çok büyük tutulmuştur. Zina eden bir erkek veya kadınla ilgili uyulması gereken ağır kurallarda konuşmuştur. Bütün bunlar bu günahtan insanların çekinmesi ve uzak durması için konuşmuştur.

Nur suresi üçüncü Âyet-i kerimede şöyle buyrulmaktadır:

“Zina yapan erkek, zina yapan kadınla ya da bir müşrik kadınla evlenir; zina yapan kadın da zina yapan bir erkekle ya da müşrik bir erkekle evlenir.”

Ömer Nasuhi Bilmen İslam ilmihali adlı eserinde bu konuyu şu şekilde izah etmektedir:
Zina eden erkek, zina eden kadından veya müşrik kadından başkasıyla evlenmez yani: Onların âdi tabiatları ekseri böyle bayağı kimselere meyyal bulunur. Zina eden kadın da zina eden erkekten veya müşrikten başkasiyle izdivaçta bulunamaz) çünkü zinaya düşkün olan kadınlar da iffetli, salih kimseler ile evlenmek eyiliminde bulunmazlar. Kendilerinin o rezaletlerine karşı öyle temiz, iffetli erkeklerin müsamahada bulunmayacaklarını bilirler.

Huylar, hareketler arasında bir birlik, bir benzeyiş bulunmayan kimseler arasında kaynaşma ve muhabbet görülemez, bilakis o hal, nefret ve ayrılığa sebebiyet vermiş olur. (Ve bu) evlenme, zina eden erkek ve zina eden kadın ile evlenmek (müminlere haram kılınmıştır.) Çünkü böyle bir nikâh, birçok fenalıklara sebebiyet verebilir, böyle bir evlilik, kötü şöhrete sebep olur, soy hakkında kötü zanna sebebiyet verir, güzelce yaşamak vaziyetini ihlâl eder. Binaenaleyh böyle bir nikâhtan kaçınmak, bir temizlik görevidir. Binaenaleyh bu evlilikten aşırı derecede kaçınılması için temiz tutmak maksadiyle olan engellemeye haram kılma denilmiştir.

Gerçek şu ki: Her selim tabiat, temiz kalp, iffetten mahrum olan kimselerden nefret eder, kaçınır bununla beraber zina etmiş bir kadının veya erkeğin zina etmemiş bir kimse ile nikâhları da sahih olabilir. Elverir ki, bir daha zina rezaletini işlemesinler. Bu görüşe göre de bu haram kılınma, bu âyeti kerimenin inmesine sebebiyet vermiş olan belirli kimselere mahsustur veyahut bu hüküm, (Aranızdaki bekârları evlendirin. Nur sûresi, 32) âyeti kerimesiyle nesh edilmiştir. Çünkü “Eyama” kocaları olmayan kadınlar demektir.

ki, bu tabir zina eden kadınları da içine alır. Binaenaleyh bir müslüman, vaktiyle zina etmiş olan bir müslüman kadın ile veya zimmiyye ile evlenebilir. Elverir ki, bir daha iffete aykırı harekette bulunmasın. Öteden beri iffetle vasıflanmış kadınlar ile evlenmek ise elbette ki: Daha iyidir. Bu üçüncü âyet de bu suredeki ikinci hükmü içermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.